تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی

همه‌ی ما در زندگی روزمره‌ی خود به‌طور گسترده از انواع محصولات پلاستیکی استفاده می­‌کنیم. استفاده‌ی از مواد پلاستیکی به‌قدری زیاد شده است که این دوره را عصر پلاستیک نیز می‌‌نامند. در دنیایی که امروزه برای آسان­تر شدن کارها به‌طور فزاینده از محصولات پلاستیکی استفاده می­‌شود، افرادی سودجو از فرصت‌ها استفاده کرده و محصولات تقلبی را به فروش می‌رسانند.

جلوگیری از فروش محصولات تقلبی به‌ویژه ظروف پلاستیکی از اهمیت بیشتری برخوردار است، چراکه ظروف تقلبی بر سلامت افراد اثرات سوء می‌گذارد؛ بنابراین، تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی بسیار ضروری است. در این مقاله درباره­‌ی مضرات ظروف تقلبی و روش‌های تشخیص ظروف اصل پلاستیکی خواهیم گفت.

ظروف پلاستیکی

یکی از بزرگ‌ترین صنایع دنیای مدرن امروز، صنعت پلاستیک است. این صنعت به‌طور غیرقابل‌انکاری وابسته به نفت می‌باشد. با اینکه مواد پلاستیکی از نفت که سوختی تجدیدناپذیر است ساخته می‌­شوند، اما تولید آن­ها به‌صرفه‌تر از تولید موادی مثل شیشه است، چراکه برای تولید پلاستیک انرژِی بسیار کمتری مصرف‌شده و باعث حفظ منابع ارزشمند می­‌گردد.

مواد پلاستیکی کاربردهای بسیار متنوعی دارند. از بسته‌بندی مواد غذایی گرفته تا برخی ابزار جراحی و حتی چرخ‌دنده‌های بعضی کارخانه‌ها پلاستیکی هستند. با این‌حال، مهم‌ترین محصولات پلاستیکی که مردم به طور روزمره با آن سروکار دارند، ظروف پلاستیکی هستند.

این موضوع که افراد به طور معمول از ظروف پلاستیکی به‌ویژه انواع تقلبی آن استفاده می­‌کنند، باعث نگرانی پزشکان و متخصصان این زمینه شده است، چراکه اگر افراد در معرض مواد آلوده‌­­ی بازیافتی یا مواد شیمیایی مضر باشند در طولانی‌مدت دچار مشکل و بیماری خواهند شد.

مزایای استفاده از ظروف پلاستیکی

استفاده از ظروف پلاستیکی اصل دارای مزایای بسیار زیادی است. همه‌­ی ما نیز به دلیل همین مزایا به استفاده از ظروف پلاستیکی روی آورده‌ایم. برای مثال، ظروف پلاستیکی بسیار ارزان قیمت هستند و در صورت آسیب دیدن به راحتی در بازار پیدا شده و با هزینه‌ی بسیار کم جایگزین می‌شوند.

ظروف پلاستیکی بسیار مقاوم و سبک هستند. اگر شما قصد مسافرت را داشته باشید، بهترین گزینه برای به همراه بردن ظروف، قطعاً ظروف پلاستیکی هستند. در طول سفر ظروف پلاستیکی آسیب‌ندیده و به راحتی قابل‌جابه‌جایی هستند.

ظروف پلاستیکی با وجود کارایی بسیار زیادی که دارند، جای بسیار کمی اشغال می­‌کنند. این موضوع نگهداری از این ظروف را بسیار آسان­‌تر کرده است؛ بنابراین، ظروف پلاستیکی بهترین گزینه برای افرادی است که با مشکل کمبود جا مواجه هستند.

ظروف پلاستیکی تقلبی و مضرات استفاده از آن

طبق معمول وقتی­‌ که محصولی به محبوبیت در بین مردم می­‌رسد، افراد کلاه‌بردار و سودجو برای منافع شخصی خود آن محصول را به طور تقلبی و باکیفیت کمتر تولید کرده و به بازار عرضه می‌­کنند. این موضوع در رابطه با ظروف پلاستیکی نیز صادق است.

وجود ظروف پلاستیکی تقلبی در بازار به عنوان یک زنگ خطر است، چراکه تقلبی بودن این ظروف به طور مستقیم و در طولانی‌­مدت با سلامت افراد ارتباط مستقیم دارد. ظروف پلاستیکی تقلبی از موادی بسیار بی‌کیفیت و در بیشتر مواقع از مواد بازیافتی تولید می­‌شوند. این شیوه‌ی تولید کردن ظروف به هیچ وجه بهداشتی و صحیح نیست.

ظروف پلاستیکی تقلبی از موادی تولید می‌­شوند که بی‌کیفیت است، در نتیجه این ظروف به راحتی آسیب‌دیده و دوام بالایی ندارند. در واقع، هزینه‌ای که برای خرید این گونه ظروف پرداخت می­‌شود، هدر رفته است. علاوه بر هزینه‌ی اضافی، این ظروف در طولانی‌مدت باعث بروز انواع بیماری‌ها نیز می‌شوند.

مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی تقلبی باگذشت زمان، قرار گرفتن در معرض سرما و گرما و حتی با ضربه‌ی فیزیکی وارد مواد غذایی می­‌شوند. برخی از این مواد شیمیایی چربی‌دوست بوده و در بافت‌های بدن ذخیره شده و با گذر زمان آزاد می­‌گردند.

مواد آزاد شده در غذا می‌توانند کبد فرد را در طولانی­‌مدت تخریب کنند. برخی از این مواد نیز جهش‌­زا بوده و احتمال بروز سرطان را افزایش می‌­دهند. ممکن است مواد غذایی نگهداری شده در ظروف پلاستیکی تقلبی سالم به‌نظر برسد ولی درواقع، این مواد مسموم است و اثرات آن در آینده بروز خواهد کرد.

برخی موادی که از ظروف پلاستیکی تقلبی آزاد می‌شوند، عبارت‌­اند از آرسنیک و برخی فلزات سنگین. این مواد بر غدد درون‌ریز اثر کرده و عملکرد آن‌ها را مختل می‌کنند.

تمامی موارد گفته نشان‌دهنده‌ی اهمیت آگاهی و توانایی افراد در تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی است. در ادامه به بررسی چند روش تشخیص خواهیم پرداخت.

روش­‌های تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی

حال که از اهمیت بالای استفاده از اجناس اصل و مرغوب گفتیم، لازم است تا روش‌های تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی را نیز بیان کنیم. این نکات برای کسانی­که به‌طور عمده خرید می­‌کنند یا کسانی که این ظروف را برای جهیزیه‌ی خود می­‌خواهند، بسیار مهم است.

  • ضخامت ظرف:

ظروفی که از مواد مرغوب تهیه‌شده باشند و به دوام طولانی مدت آن­‌ها توجه شده باشد، قطعاً دارای ضخامت مناسب هستند. ظرف پلاستیکی با ضخامت خیلی کم، مقاومت زیادی نداشته و به سرعت آسیب می­‌بیند.

  • رنگ ظرف:

یکی از مواردی که در خرید ظروف پلاستیکی اصل باید به آن توجه کرد، رنگ ظرف است. ظرفی که اصل باشد و از مواد باکیفیت ساخته‌شده باشد دارای رنگی یکدست و یکنواخت است. ظروفی که در رنگ آن‌ها رگه‌های رنگی یا مشکی وجود داشته باشد، به‌احتمال زیاد از مواد بازیافتی تولید شده‌اند و تقلبی می­‌باشند.

  • تحمل تغییرات دمایی:

ظروف باکیفیت و اصل نسبت به سرما و گرما مقاوم هستند.

  • بوی نامطبوع:

ظروفی که از مواد بازیافتی یا مواد شیمیایی مضر تولیدشده باشند بوی نامطبوعی دارند.

  • وزن ظرف:

وزن ظرف یکی از عوامل مهم تشخیص ظروف اصل پلاستیکی است. ظروفی که از مواد بی‌کیفیت تولید شده باشند، دارای تخلخل زیاد بوده و وزن بسیار کمی دارند.

  • برند اصل:

یکی از مواردی که تضمین می‌کند ظرفی که خریداری کرده‌اید اصل است، برند محصول است.

  • خرید از فروشگاه‌های معتبر:

بسیاری از افراد تخصص کافی برای تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی ندارند؛ بنابراین بهتر است از فروشگاه‌های مورد اعتماد نظیر فروشگاه اینترنتی پلاستکو خرید کنند.

محصولات پلاستیکی مانند ظروف، از پرکاربردترین محصولاتی هستند که در بازار عرضه می‌­شوند. در سال‌های اخیر ظروف تقلبی که از مواد بی‌کیفیت و بازیافتی نیز ساخته‌شده‌اند، به‌جای ظروف اصل فروخته می‌شوند. به دلیل خطرات و بیماری‌هایی که این مواد ایجاد می­‌کنند، مهم است تا افراد با راه‌های تشخیص ظروف اصل پلاستیکی از تقلبی آشنا باشند.

از آن‌ جایی‌که همه‌ی مردم توانایی تشخیص ظروف تقلبی را ندارند، بهترین راه برای خرید ظروف اصل، خرید از فروشگاه­‌های معتبر است. یکی از این فروشگاه‌ها، فروشگاه اینترنتی پلاستکو می‌باشد. علاوه بر این‌ که این فروشگاه دارای محصولات اصل و باکیفیت است، خرید اینترنتی و آسان را فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *