بزرگترین علت جاگزین کردن ظروف عادی با پلاستیکی

بزرگترین علت جایگزین‌کردن ظروف عادی با پلاستیکی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هر خانه‌ای افراد با آن سروکار دارند، ظروف آن خانه هستند. از دغدغه‌های خانم‌ها نیز استفاده از ظروفی است که علاوه بر زیبایی دارای طول عمر بالا باشند. در سال‌های اخیر، انواع مختلفی از ظروف با جنس و شکل‌های متفاوت به بازار عرضه شده است. با این‌حال، همواره یکی از پرکاربردترین ظروف در هر خانه، ظروف پلاستیکی هستند.
فروشگاه اینترنتی پلاستکو انواع محصولات پلاستیکی را با بهترین کیفیت و تنوع عرضه میکند.

ظروف پلاستیکی

امروزه یکی از بزرگترین صنایع موجود، صنعت پلاستیک است. پلاستیک استفاده ی گسترده‌ای در تمامی زمینه‌ها، از پزشکی گرفته تا بسته‌بندی مواد غذایی، دارد. میتوان دید که بنا بر استفاده‌ای که پلاستیک دارد جنس و شکل آن متفاوت است. با این‌حال، تمامی مواد پلاستیکی از سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز و ذغال سنگ ساخته می‌شوند. از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزاری که با پلاستیک ساخته می‌شوند، ظروف هستند.
با اینکه ظروف پلاستیکی از سوخت‌های تجدیدناپذیر ساخته می‌شوند، تا به امروز جایگزین مناسبی برای آن‌ها پیدا نشده است؛ چراکه پروسه‌ی ساخت آن‌ها انرژی کمتری مصرف میکند. علاوه بر این، حمل‌ونقل آن‌ها نیز انرژی کمتری نیاز دارد که این موضوع به دلیل وزن کم آن‌هاست. از دیگر مواردی که منجر به جایگزین‌کردن ظروف عادی با پلاستیکی شده، کم‌هزینه بودن آن‌ها می‌باشد.
بشر همواره به دنبال راه‌هایی برای زندگی راحت‌تر و سریع‌تر بوده است، با گسترش استفاده از ظروف پلاستیکی این امر برای انسان‌ها محقق شده است.

مزایا و معایب ظروف پلاستیکی

برخی افراد، معایبی برای استفاده از ظروف پلاستیکی پیشنهاد میکنند، مانند:

تأثیر ظروف پلاستیکی بر محیط زیست:

به‌طور کلی، پلاستیک زمان خیلی زیادی برای تجزیه‌شدن در محیط زیست نیاز دارد. وقتی پلاستیک در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، خرد شده و سبب آلودگی محیط میشود.

ظروف پلاستیکی بازیافتی چیست؟

انتقال مونومرها به غذا:

برخی دیگر از مخالفان ظروف پلاستیکی بیان میکنند که ممکن است ظروف پلاستیکی بعضی از مونومرها را به غذا انتقال داده که این در طولانی مدت باعث بروز بیماری میشود. در پاسخ به این افراد باید گفت که انتقال مواد به غذا توسط ظروف پلاستیکی تحت شرایط خاص و در صورت استفادهی نامناسب رخ میدهد.

جذب مواد طعم‌دهنده:

هنگامی که از مواد غذایی پر از ادویه یا موادی که دارای سس هستند استفاده میکنیم بهتر است این مواد را در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنیم، چراکه ممکن است بوی این مواد برای مدت طولانی جذب ظروف پلاستیکی شود.ظروف پلاستیکی در شکلها و ابعاد مختلف تولید میشوند.

با وجود این و حتی با در نظر گرفتن معایب استفاده از ظروف پلاستیکی، مزایای این ظروف غیرقابل انکار هستند. در زیر به چند مورد از مزایای استفاده از ظروف پلاستیکی اشاره می‌کنیم:

دوام بالای ظروف پلاستیکی:

ظروف پلاستیکی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حدی میتوانند فشار را تحمل کنند. اگر این ظروف به زمین افتاده یا پرت شوند به احتمال خیلی زیاد اتفاقی برای آن‌ها نخواهد افتاد. حتی برخی از جنس‌های خاص این ظروف در برابر شرایط جوی نیز مقاوم هستند.
دوام بالای ظروف پلاستیک یک نوع مزیت به حساب میآید. چراکه وقتی دوام ظرفی بالا باشد دیرتر خراب شده و زبالهی کمتری تولید میشود.

مقرون‌به‌صرفه بودن:

هزینه‌ی تولید ظروف پلاستیکی نسبت به سایر ظروف مانند شیشه‌ای بسیار کمتر است. از طرف دیگر حمل‌ونقل این ظروف به دلیل سبک بودن و جاگیر نبودن آن‌ها نیز کمتر است. همه‌ی این موارد باعث میشوند ظروف پلاستیکی با قیمت بسیار کمتری به دست مشتری‌ها برسد.
از طرف دیگر، احتمال آسیب دیدن این ظروف در استفاده‌ی روزمره بسیار کمتر است و در صورت آسیب دیدن نیز با هزینه‌ی بسیار کمی جایگزین میشود.

قابلیت بازیافت بودن:

درست است که پلاستیک با محیط زیست انسان‌ها سازگاری چندانی ندارد، این در حالی است که سایر مواد مانند شیشه هم سازگاری خوبی ندارند؛ اما آمارها نشان داده‌اند که بیش از ۴۰ درصد پلاستیک استفاده شده بازیافت میشود، این رقم برای شیشه حدود ۲۰ درصد است.

نگهداری ظروف پلاستیکی بسیار آسان است چراکه جای کمی میگیرند.

حمل ونقل و نگهداری:

ظروف پلاستیکی فضای بسیار کمتری را اشغال میکنند. این موضوع باعث میشود پلاستیک، برای کسانی که نیاز به تعداد زیادی ظرف دارند گزینه‌ی بهتری نسبت به شیشه یا ظروف فلزی باشد. از طرف دیگر حملونقل ظروف پلاستیکی بسیار آسانتر است، چراکه این ظروف نسبت به ضربه تقریباً مقاوم هستند و علاوه بر این وزن بسیار کمتری دارند.

تنوع بسیار زیاد:

پلاستیک قابلیت رنگپذیری بسیار بالایی دارد. این قابلیت باعث شده تا ظروف پلاستیکی تنوع بسیار بالایی داشته باشند و برای تمامی سلیقه‌ها مناسب باشند. ظروف پلاستیکی در ابعاد و اشکال مختلف ساخته میشوند که این باعث میشود پاسخگوی تمامی نیازهای روزمره باشند.

علت محبوبیت ظروف پلاستیکی چیست؟

جایگزین‌کردن ظروف عادی با پلاستیکی

در این مقاله در مورد مزایا و معایب استفاده از ظروف پلاستیکی گفتیم. به‌طور تدریجی، در چندین سال گذشته ظروف پلاستیکی جایگزین ظروف عادی شده‌اند. این امر مخالفان و موافقان بسیاری دارد. مخالفان جایگزین‌کردن ظروف عادی با پلاستیکی به مواردی مانند ناسازگاری با محیط زیست و یا خطر انتقال مونومرها به غذا را پیش می‌کشند. از طرف دیگر موافقان این مسئله بیان می‌کنند که معایب ظروف پلاستیکی با استفاده‌ی درست از آن قابل چشم‌پوشی است.
چیزی که در بین مردم شاهد هستیم استفاده‌ی گسترده و روزافزون از ظروف پلاستیکی است. در واقع با وجود معایب، مزایای جایگزین کردن ظروف عادی با پلاستیکی غیرقابل انکار است.
چنان‌چه اشاره شد، ظروف پلاستیکی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و اغلب زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌بخشند. با وجود این، هزینه‌ی بسیار کم‌تری نسبت به سایر ظروف دارند، قابلیت نگهداری بالا، مقاومت بالا و دوام بسیار بیش‌تری دارند. لذا دلایل زیادی برای جایگزین‌کردن ظروف عادی با پلاستیکی وجود دارد که بزرگ‌ترین آن طرح‌های زیبا با وجود هزینه‌ی کم و دوام بالا می‌باشد.


ظروف پلاستیکی تنوع زیادی دارند که سبب جایگزین‌کردن ظرف عادی با پلاستیکی شده است.


با توجه به مطالب بیان شده، از نظر تاریخی استفاده از پلاستیک از شدت رشد بسیار سریعی برخوردار بوده است. از مهمترین محصولات پلاستیکی ظروف هستند. گرایش مردم به استفاده‌ی از ظروف پلاستیکی نیز روزبه‌روز افزایش مییابد.
از بهترین انواع خرید، خرید اینترنتی است، این روش خرید سهولت در خرید را برای مصرف‌کنندگان فراهم میکند. فروشگاه اینترنتی پلاستکو عرضه‌کننده‌ی انواع ظروف پلاستیکی است که به خرید کنندگان این امکان را می‌دهد که بدون صرف وقت و با مشاهده‌ی عکس تمامی محصولات، خرید خود را انجام دهند. با توجه به دلایل مطرح‌شده برای جایگزین‌کردن ظروف عادی با پلاستیکی، می‌توانید برای خرید ظروف پلاستیکی زیبا به این فروشگاه مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *