آیا لگوها از پلاستیک ساخته میشوند

آیا لگوها از پلاستیک ساخته میشوند؟

لگو یک نوع اسباب‌بازی است که امکان ندارد با آن آشنا نباشید. اگر کودکی در اطراف شما وجود داشته باشد، حتماً این قطعات کوچکی که شبیه به تکه‌های آجر هستند را همه جا می‌بینید. البته که لگوها در اشکال مختلف ساخته می‌شوند و بازی با آن‌ها سن و سال نمی‌شناسد.
به‌طور قطع، لگوها از بهترین ابزار برای تقویت خلاقیت و مهارت حل مسئله در کودکان هستند؛ اما ممکن است برای والدین سؤال باشد که آیا ساخت لگوها از پلاستیک است؟ و اگر این طور است آیا این موضوع جای نگرانی دارد یا خیر؟

علت محبوبیت ظروف پلاستیکی چیست؟

تاریخچهی لگو

لگوها یکی از ساده‌ترین و در عین حال جالب‌ترین اسباب‌بازی‌ها هستند. بازی‌کردن با لگو بسیار ساده است. شما چیزی می‌سازید و بعد آن را خراب می‌کنید تا چیز جدیدی بسازید. به‌طور معمول، لگوها به‌صورت قطعات رنگی که شبیه به تکه‌های آجر هستند، ساخته می‌شوند. این قطعات می‌توانند روی همدیگر فیکس شوند.
اولین لگوهای ساخته‌شده به حدود صد سال قبل برمی‌گردند که در کشور دانمارک ساخته شدند. جنس اولین لگوها از چوب بود. این لگوها در یک کارگاه نجاری تولید می‌شدند. چیزی نگذشت که این اسباب‌بازی‌ها در سراسر دانمارک به محبوبیت رسیده و بعد به سایر کشورها صادر شدند.
کارخانه‌ای که لگو را تولید کرد در ابتدا یک نجاری بود که وسایلی مانند مبلمان تولید می‌کرد و به همراه آن برخی اسباب‌بازی‌های کوچک را نیز می‌ساخت. با شروع بحران‌های اقتصادی و جنگ جهانی این کارخانه بارها دچار مشکل شد اما هر بار، مدتی بعد فعالیت خود را از سر گرفت و لگو را که یکی از پرفروش‌ترین اسباب‌بازیها در سراسر جهان است، به دنیا معرفی کرد.
لگوها با گذر زمان مقداری تغییر کردند. ساخت لگوها از پلاستیک باعث شد تا آنها جنس و رنگ بهتری یافته و برای کودکان جذابتر باشند و علاوهبر تکه‌های آجرمانند، آدمکهایی نیز به آن اضافه شد تا کودک با استفاده از خلاقیت خود از آن‌ها استفاده کند.

فواید لگو برای کودکان

هر بار که کودک شما به‌صورت فردی یا گروهی لگو درست می‌کند، هرلحظه در حال یادگیری است. برخی فواید بازی با لگو عبارت است از:

کار تیمی و مهارت‌های اجتماعی:

کار تیمی همواره برای کودکان آموزنده است. کودکانی که به‌صورت گروهی بازی می‌کنند، مهارت‌های اجتماعی مانند دوست‌یابی و حل مسئله را در خود تقویت می‌کنند. ساخت لگوها از پلاستیک باعث شده تا احتمال شکستن آنها و آسیب به کودکان در این بازیهای جمعی کاهش پیدا کند.

مهارت‌های ارتباطی و زبانی:

وقتی کودک به‌ تنهایی لگو درست می‌کند، برای خود داستان می‌سازد و به آن شخصیت و دیالوگ اضافه می‌کند که همگی به درک و توسعه‌ی زبان کمک می‌کنند. اگر ساخت لگو به‌صورت گروهی باشد کودک یاد می‌گیرد که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند و نیازها و خواسته‌های خود را بیان کند.

حل مسئله، ریاضیات و آگاهی فضایی:

پیروی از دستورالعمل‌ها، رمزگشایی ترتیب، درک کمیت، تقارن، الگوها و مکان آجرها، به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های ریاضی و آگاهی فضایی خود را افزایش دهند و آن‌ها را در توسعه نحوه حل مسئله و ارائه‌ی ایده‌های جدید تشویق می‌کند.

خلاقیت و آزمایش:

کودک با بازی‌کردن با لگوها می‌تواند خالق و داستان‌ساز باشد و به هر اندازه که می‌خواهد ماجراجو شود. لگو به کودک این اجازه را می‌دهد تا ایده‌های جدید بسازد.

رشد فیزیکی:

بازی با لگو به کودک این امکان را می‌دهد تا انگشتان خود را تقویت کرده و حرکات ظریف را یاد بگیرد.

اعتمادبه‌نفس:

وقتی کودک لگو می‌سازد، احساس موفقیت، غرور و اعتمادبه‌نفس می‌کند.

کاهش اضطراب و استرس:

بازی با لگو می‌تواند احساس نظم را به یک روز پراسترس بدهد.

صبر:

در دنیایی که کودکان خواهان رضایت فوری هستند، فرایند ساخت لگو می‌تواند به کودک کمک کند تا بفهمد برای به دست آوردن نتایج خوب، باید صبور باشد.

تمرکز:

ساخت لگو در افزایش تمرکز کودکان مفید است. برای ساخت لگو کودک نیاز به تمرکز دارد تا به نتیجه‌ی دلخواه برسد.

در ابتدا که لگوها تولید و به بازار عرضه شدند، کسی فکر نمی‌کرد این قطعات پلاستیکی کوچک تا این اندازه برای مغز مفید باشند.

لگوها از چه چیزی ساخته میشوند؟

کارخانه‌ی تولید لگو از روزهای اولیه‌ی خود به‌عنوان یک اسباب‌بازیسازی چوبی تا به امروز پیشرفت‌های بسیاری کرده است. در مراحل تولید لگو، گرانول‌های پلاستیک تا دمای حدود ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند. پلاستیک مذاب در قالبها ریخته شده و به آجرهایی تبدیل می‌شود که ما به‌عنوان لگو می‌شناسیم.
امروزه اکثر قطعات لگو از نوعی پلاستیک به نام ABS ساخته می‌شوند. این نوع پلاستیک به‌طور گسترده در مواردی مانند لوازم‌خانگی استفاده می‌شود و بسیار مقاوم و ضد خش است. این نوع پلاستیک ماده‌ای عالی برای آجری است که چند دهه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته عناصر مختلف لگو از انواع مختلفی از مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند. موادی که در ساخت پلاستیک به کار می‌روند باید سخت باشند و بتوانند ضربه‌های زیاد را تحمل کنند؛ اما برخی قطعات لگو نیز هستند که باید نرم بوده و قابلیت خم‌شدن داشته باشند، مثل میله‌ها. در این قطعات، نوع دیگری از پلاستیک به کار می‌رود.

ضرورت استفاده از ظروف پلاستیکی برای کودکان چیست؟

تبدیل لگوها از چوب به پلاستیک ایده‌ای بسیار هوشمندانه بود. لگوهای پلاستیکی سالیان سال دوام‌ داشته و به دلیل خاصیت رنگ‌پذیری جذابیت بیشتری نیز دارند. علاوه بر این پلاستیکی که در لگوها به کار می‌رود قابل بازیافت بوده و به کودکان و محیط‌زیست آسیبی نمی‌رساند.


کودکان همواره به بازی‌هایی نیاز دارند که علاوه بر سادگی و جذابیت، به رشد ذهنی و حتی فیزیکی آن‌ها کمک کند. لگو یک از مناسب‌ترین بازی‌هایی است که می‌توان برای کودک تهیه کرد. در گذشته جنس لگوها از چوب بود. لگوهای چوبی به‌سرعت آسیب می‌دیدند و نمی‌شد از آن‌ها برای مدت طولانی استفاده کرد.
بعدها سازندگان لگو متوجه شدند که ساخت لگوها از پلاستیک ایده‌ی بسیار بهتری است. لگوهای پلاستیکی قیمت بسیار پایین‌تری دارند و میتوان از آن‌ها برای سالیان سال استفاده کرد. کودکانی که با لگو بازی می‌کنند مهارت‌های بسیار مهمی را یاد میگیرند.
فروشگاه اینترنتی پلاستکو از جمله فروشگاه‌های اینترنتی معتبر می‌باشد که شما میتوانید تمامی محصولات پلاستیکی از جمله اسباب‌بازی‌ها را با مراجعه به آن تهیه کنید. تمامی محصولات این فروشگاه باکیفیت بسیار بالا و در عین حال قیمت بسیار مناسب هستند. شما میتوانید به صورت اینترنتی و بدون صرف وقت برای کودک خود اسباب‌بازی تهیه کنید که او را برای مدت ها سرگرم خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *