انواع ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی

انواع ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی

به‌طور حتم شما نیز از انواع ظروف پلاستیکی در زندگی روزمره‌ی خود استفاده کرده‌اید. استفاده از ظروف یک‌بار مصرف به دلیل سهولت استفاده از آن‌ها و قیمت مناسب، در دهه‌ی اخیر افزایش‌یافته است. علاوه بر این، ظروف پلاستیکی باعث صرفه‌جویی در وقت مصرف‌کنندگان می‌شود.
ظروف پلاستیکی انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها بسیار مقاوم بوده و شما می‌توانید برای سالها از آن استفاده کنید؛ اما برخی دیگر، یک‌بار مصرف هستند. محبوبیت ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی مانند سایر انواع ظروف پلاستیکی در بین مردم بسیار بالاست. در این مقاله به بررسی انواع ظروف یک‌بار مصرف و مزایای استفاده از آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از ظروف یک‌بار مصرف

در دنیای امروزه همه‌ی ما به دنبال راحتی و سرعت در انجام همه‌ی امور هستیم. ظروف یک‌بار مصرف این موضوع را برای ما ممکن کرده‌اند. استفاده از ظروف یک‌بار مصرف مزایای بسیاری برای ما دارد؛ ازجمله این‌که این ظروف در برابر ترک و شکستن مقاوم هستند، این موضوع باعث شده تا ظروف یک‌بار مصرف بهترین گزینه برای نگهداری کوتاه‌مدت مواد غذایی در نظر گرفته شوند.
مزیت دیگر ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی عدم نفوذ این جنس است. از طرف دیگر ظروف اصل و باکیفیت غیرقابل جذب هستند و هیچ ماده‌ای وارد غذا نمی‌شود؛ البته به شرطی که به‌درستی از این ظروف استفاده شود.
برخی ظروف یک‌بار مصرف، شفاف هستند و شما می‌توانید بدون باز و بسته کردن درب، درون آن‌ها را ببینید. این ظروف بسیار سبک هستند و برای جابه‌جایی مواد غذایی مناسباند و از طرف دیگر برای نگهداری این‌گونه ظروف ازنظر مکان مشکلی نخواهید داشت چراکه جای بسیار کمی اشغال می‌کنند.
هزینه‌ی تهیه‌ی ظروف یک‌بار مصرف بسیار کم است. اگر شما به تعداد زیادی ظرف نیاز دارید، برای مهمانی‌های بزرگ و برای پخش نذورات بهترین گزینه استفاده از ظروف یک‌بار مصرف هستند. تنوع این‌گونه ظروف یک‌بار مصرف بسیار زیاد است، این ظروف در طرح‌ها، رنگها و حجم‌های متنوعی تولید می‌شوند.

انواع ظروف یک‌بار مصرف

ظروف یک‌بار مصرف در جنسهای مختلفی تولید و روانه‌ی بازار می‌شوند. در این‌جا برخی از این ظروف را معرفی خواهیم کرد:

 

ظروف یک‌بار مصرف گیاهی

ظروف یک‌بار مصرف گیاهی در سال‌های گذشته به‌طور گسترده وارد بازار مصرف شدند. به دلیل جدیدبودن خط تولید این‌گونه ظروف و کم بودن کارخانه‌ها، قیمت آن‌ها قدری بیشتر از سایر ظروف یک‌بار مصرف است. تولید ظروف یک‌بار مصرف گیاهی دارای سه مرحله است.
در مرحله‌ی اول نشاسته را از منابع مختلف مانند ذرت و حتی سیب‌زمینی به گرانول‌هایی تبدیل می‌کنند. برای اینکه این ظروف آب را خود جذب نکنند به آن‌ها قدری روغن‌های گیاهی اضافه می‌شود. در مرحله‌ی دوم این گرانول‌ها در دستگاه دیگری قرارگرفته و به صفحات صافی تبدیل می‌شوند و در مرحله‌ی آخر مواد داغ شده و در قالب‌های مخصوص قرار می‌گیرند تا به شکل یک ظرف دربیایند.

ظروف یک‌بار مصرف آلومینیومی

این ظروف نیز اخیراً محبوبیت زیادی بین مردم پیداکرده‌اند، چراکه یکی از سالم‌ترین ظروف یک‌بار مصرف می‌باشند و توانایی تحمل حرارت نسبتاً زیادی دارند. ظروف آلومینیومی نیز در حجم‌های مختلف تولید می‌شوند. ازجمله معایب این ظروف می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ممکن است مقداری آلومینیوم از ظرف به غذا منتقل شود که در بلندمدت ممکن است مشکل ایجاد کند.

ظروف یک‌بار مصرف کاغذی

ظروف یک‌بار مصرف کاغذی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری مواد غذایی داغ مثل نوشیدنی‌های گرم هستند. این ظروف به‌راحتی دمای بالای ۹۰ درجه را تحمل می‌کنند. برای ساخت این ظروف از مواد تجدید پذیر استفاده می‌شود؛ بنابراین برای محیط‌زیست خطری ایجاد نمی‌کنند و به‌راحتی قابل‌تجزیه و بازیافت هستند.
در ساخت ظروف یک‌بار مصرف کاغذی از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود و این ظروف خطری برای سلامتی فرد ندارند.

ظروف یک‌بار مصرف فومی

در ساخت ظروف یک‌بار مصرف فومی از ماده‌ای به نام پلیاستایرن استفاده‌شده است که یکی از انواع پلاستیک است. ظروف فومی برخلاف ظروف کاغذی عایق حرارت هستند؛ بنابراین دست فرد را نمی‌سوزانند، علاوه بر این ظروف فومی ازنظر هزینه بسیار مناسب از ظروف کاغذی هستند.

ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی

ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی انواع بسیار مختلفی دارند. هرکدام از انواع این ظروف ویژگی خاصی دارند. برخی از آن‌ها برای مصرف نوشیدنی‌های داغ ایمن هستند اما برخی نه یا برخی برای نگهداری لبنیات مناسب هستند و برخی دیگر نه.
ظروف PP: این ظروف از پلیپروپیلن ساخته‌شده‌اند و به‌راحتی می‌توانید از آن‌ها برای مصرف غذاهای داغ استفاده کنید.
ظروف PS: این ظروف از پلیاستایرن ساخته‌شده‌اند و به‌هیچ‌وجه نباید در آن‌ها مایعات داغ بریزید. این پلاستیک برای ساخت قاشق و چنگال‌های یک‌بار مصرف استفاده می‌شود.
ظروف LDPE: این ظروف حاوی پلیاتیلن با چگالی کم هستند. از مثال‌های این ظروف پلاستیکی مواردی هستند که قابلیت انعطاف بالایی دارند بدون اینکه بشکنند.
ظروف HDPE: این ظروف پلیاتیلن با چگالی بالا هستند. این نوع پلاستیک نیز تحمل دمایی بسیار بالا دارد اما از آن برای مواد غیرخوراکی استفاده می‌شود.
ظروف PET: این ظروف یک‌بار مصرف نباید در معرض نور خورشید و یا حرارت قرار بگیرند.

طرز نگهداری ظروف یکبار مصرف پلاستیکی چگونه است؟

چرا ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی؟

استفاده از ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی نسبت به سایر ظروف یک‌بار مصرف بسیار گسترده‌تر است. چراکه ظروف پلاستیکی مقاومت بسیار زیادی در برابر مواد الکلی دارند و باعث کاهش انتقال انواع آلودگی‌ها در محیط‌های شلوغ مانند رستوران‌ها و سلفهای غذاخوری می‌شوند.
با توجه به قدمت تولید این ظروف و موجود بودن مواد اولیه آن‌ها و تعداد زیاد کارخانه‌ها قیمت این ظروف نسبت به سایر ظروف یک‌بار مصرف بسیار مناسب‌تر است. از طرف دیگر برای تولید این ظروف انرژی بسیار کمتری مصرف می‌شود.
این ظروف شکل‌پذیری بسیار بالایی دارند و در حجم‌ها و طرح‌های بسیار متنوع تولید می‌شوند و تقریباً تمامی نیازهای شما را برطرف می‌کنند. ظروف پلاستیکی نسبت به سایر ظروف یک‌بار مصرف مقاومت بالایی دارند.

استفاده از ظروف یک‌بار مصرف در دنیای امروز اجتناب‌ناپذیر است. همه‌ی ما برای اینکه در انجام امور راحت‌تر باشیم و در وقت و انرژی خود صرفه‌جویی کنیم از این ظروف استفاده می‌کنیم. با رونق گرفتن استفاده از ظروف یک‌بار مصرف انواع مختلفی از آن‌ها تولیدشده و روانه‌ی بازار مصرف شدند.
از میان این ظروف یک‌بار مصرف، هر یک مزایا و معایبی دارند. با توجه به همگی این ویژگی‌ها ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی بهترین گزینه برای استفاده هستند؛ اما باید توجه کرد که باید این ظروف را از منابع معتبر و فروشگاه‌های مطمئن خریداری کرد.

فروشگاه اینترنتی پلاستکو از معتبرترین مراکز پخش ظروف یک‌بار مصرف است که ظروفی باکیفیت بسیار بالا و قیمت بسیار مناسب پخش می‌کند. شما می‌توانید به هر تعداد که می‌خواهید به‌راحتی و به‌صورت اینترنتی تهیه کنید. در این صورت در وقت خود نیز صرفه‌جویی کرده‌اید و از سلامت و کیفیت محصولات خریداری‌شده اطمینان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *