ویژگی‌ های ظروف پلاستیک شفاف

 

ویژگی‌های ظروف پلاستیک شفاف و انواع کاربرد آن

از بطری‌های بچه گرفته تا لنزهای چشم گرفته تا تلویزیون یا تلفن‌های همراه … همه و همه از جنس پلاستیک شفاف هستند لیست کاربرد برای پلاستیک‌های شفاف هرگز پایانی ندارد. امروزه، ما توسط چندین ماده پلاستیکی شفاف احاطه‌شده‌ایم که دنیا را جذاب‌تر می‌کند ظروف پلاستیکی اجازه می‌دهند دقیقاً آنچه در داخل است را ببینیم بدون اینکه لازم باشد درب را بازکنیم ظروف پلاستیکی شفاف درب دار همه‌چیز را منظم‌تر نگه می‌دارند در این مقاله با پلاستیک شفاف و ویژگی‌های خارق‌العاده آن آشنا خواهیم شد.

 

متریال استفاده‌شده در پلاستیک شفاف چیست؟

متریال پلاستیک شفاف از چند گروه تشکیل‌شده پلیمر اکلریلیک، پلیمر پلی کربنات و پلیمر پلی‌اتیلن ترفتالات و پلی استایرن، پلیمر پلی‌پروپیلن هرکدام از این پلیمرها خصوصیات مخصوص به خود را دارند؛ و پایه اصلی تولید ظروف پلاستیکی شفاف هستند و در ادامه ما با هریک از این پلیمرها بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

پلاستیک آکریلیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

آکریلیک یک ماده پلیمر شفاف با استحکام، سفتی و شفافیت نوری فوق‌العاده است. ورق آکریلیک به‌راحتی ساخته می‌شود،. این نوع پلیمر به دلیل شفافیت مشابه به شیشه بسیار محبوبیت دارد و در صنعت برای تولیدات اکسسوری و ظروف پلاستیکی شفاف درب دار، صندوق جواهرات، قاب آینه استفاده می‌شود.

 ویژگی‌های پلاستیک پلی کربنات چیست؟پلی کربنات یک پلاستیک گرمانرم است. از این نوع پلاستیک برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شود سخت، پایدار و شفاف، است و در مقابل اشعه uv کاملاً مقاوم است و داست پلی کربنات یک پلاستیک مهندسی عالی است که به شفافیت شیشه و از این نوع پلاستیک برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شود است. ورق‌های پلی کربنات شفاف 30 برابر قوی‌تر از آکریلیک هستند که به‌راحتی کار می‌کنند، قالب می‌گیرند و به‌صورت حرارتی یا سرد می‌شوند.

 

آشنایی با پلاستیک شفاف PET

از این پلیمر برای تولید انواع بطری و ظروف پلاستیکی شفاف درب دار و ظروف یک‌بار استفاده می‌شود. نسبت به پلاستیک‌های مشابه وزن بسیار کم‌تری دارد و ارزان‌تر است. در برابر حرارت مقاوم است خوبیِ این نوع پلاستیک شفاف و کریستالی این ست که سوراخ نمی‌شود و در برابر روغن، آب و رطوبت مقاومت خوبی دارد.

 

پلاستیک شفاف پلی استایرن چه ویژگی‌هایی دارد؟

پلی استایرن به‌عنوان پلی استایرن شفاف کریستالی شناخته می‌شود پلیمر شفافی است که نسبت به سایرین محبوبیت کم‌تری دارد، ولی مقاومت حرارتی بسیار خوبی دارد، عایق الکتریکی خوبی است و به‌ویژه وزن بسیار کمی دارد. به لطف ماهیت کریستالی و قیمت مناسب  و مزایایی نسبت به سایر پلیمرها دارد. از جعبه سی دی گرفته، تا ظروف پلاستیکی شفاف درب دار و ظروف فریزی سبزی‌، لیوان پلاستیکی، قفسه و کشوهای یخچال، محصولات پزشکی یک‌بارمصرف. کی از معایب پلی استایرن مقاومت کم در برابر ضربه و خش است.

 

ظروف پلاستیک شفاف

ظروف پلاستیک شفاف درب دار در ایران بسیار محبوب است و تولیدکنندگان بسیاری در راستای تولید این فرآورده‌ها گام برمی‌دارند. این ظروف قیمت ارزان‌تری نسبت به شیشه دارد. ولی اگر یک ظرف پلاستیک شفاف کنار یک ظرف شیشه‌ای بگذاریم به دلیل شباهت تشخیص اینکه کدام شیشه و کدام پلاستیک است دشوار می‌شود!

این نوع پلاستیک در انواع ضخامت تولید می‌شود. گاهی باضخامت بسیار کم برای تولید ظرف یک‌بارمصرف گاهی باضخامت متوسط برای تولید ظروف بسته‌بندی فریزر، گاهی هم باضخامت بیشتر برای تولید جا ادویه‌ای.ظروف پلاستیکی شفاف به دلیل بی‌رنگ بودن سالم‌تر از سایر ظروف پلاستیکی است. در هنگام تولید این محصول رنگ‌های شیمیایی استفاده نمی‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود برای ظروف خوراکی از پلاستیک شفاف استفاده شود

 

ویژگی‌های منحصربه‌فرد پلاستیک شفاف

 پلاستیک‌های شفاف در مقابل شکستگی مقاوم هستند. بهداشتی تر از سایر محصولات مشابه هستند. مقرون‌به‌صرفه هستند. به‌آسانی ذوب نمی‌شود. حالت کریستالی دارد. عایق برق است. با ضربه تغییر شکل نمی‌دهد. اغلب ظروف پلاستیکی شفاف وزن کمی دارند. قابل‌شست‌وشو و استفاده مجدد هستند. شما می‌توانید از پلاستیک فروشی ارزان این محصولات را خریداری کنید یکی از مزیت‌های بزرگ انتخاب ظروف پلاستیکی شفاف این است که ما را کم‌تر دچار حواس‌پرتی می‌کند ممکن است بعد استفاده از ظروف پلاستیکی رنگی دچار دل‌زدگی شوید.

برای نگهداری مواد غذایی می‌توانید از بیرون ببینید که چیزی فاسد شده است یا خیر یا داخل ظرف غلات حشره راه‌یافته است یا نه! بدون اینکه با باز کردن درب ظروف پلاستیکی شفاف درب دار غافل‌گیر شوید و همین‌طور اگر شما فروشنده هستید و باید مواد را بسته‌بندی و به فروش بگذارید خوبیِ ظروف شفاف این است که مشتری به‌راحتی محتویات داخل ظرف را از بیرون ببیند. ویژگی مثبت دیگر این ظروف این است که شما را از برچسب‌گذاری معاف می‌کند.

 

کاربرد ظروف پلاستیکی شفاف

ظروف شفاف پلاستیکی کاربرد مختلفی دارند مثل جاپودری، پارچ آب، ظروف بسته‌بندی حبوبات، ظرف غذا، ظرف عسل، جاتخم‌مرغی، بطری‌ها آب، قمقمه، ظروف بسته‌بندی خشکبار، پیش‌دستی و قاشق و چنگال پلاستیکی، گلدان، ظروف پلاستیکی، ظروف مخصوص ماکریووو و ظرف نظم‌دهنده کابینت، کشوهای یخچال و ظروف درب دار و شیشه شیر و انواع بسته‌بندی لوازم‌آرایشی و انواع کاربردهای دیگر…شما می‌توانید این ظروف پلاستیکی شفاف را از بهترین فروشگاه صالح‌آباد تهیه کنید.

بهترین روش برای نگهداری ظروف پلاستیکی

روش تولید و تهیه ظروف پلاستیکی شفاف

بسته به‌اندازه ظرف موردنظر، ظروف پلاستیکی شفاف با قالب‌گیری تزریقی یا قالب‌گیری چرخشی ساخته می‌شوند و نسخه‌های یکنواخت بزرگ‌تر معمولاً با استفاده از قالب‌گیری چرخشی تولید می‌شوند روش‌های مختلف تولید می‌توانند هر تعداد ظروف پلاستیکی از بطری‌های نوشابه گرفته تا انواع ظروف را تولید کنند.

ظروف پلاستیکی شفاف سالم‌تر است یا ظروف پلاستیکی مات؟

کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند در هنگام خرید ظروف پلاستیکی شفاف درب دار دقت کنیم که ظروف کدری که نشانه‌هایی از مواد بازیافت شده ممکن است داشته باشد نخریم و همین‌طور از خرید پلاستیک‌های اجتناب کنیم زیرا رنگی که به پلاستیک اضافه می‌کنند رنگی مخصوص مواد غیرخوراکی هست؛ و حتما به برچسب‌های ظروف که به‌اختصار مانند PP نوشته شدن توجه کنیم.

علت تفاوت پلاستیک شفاف و پلاستیک مات چیست؟

آنچه بین دو پلاستیک تفاوت ایجاد می‌کند در پلاستیک‌هایی که حالت بی‌رنگ و کریستالی دارند پیوند هیدروکربنی به‌صورت پراکنده پهلو هم قرار می‌گیرند و در پلاستیک‌هایی که حالت مات و کدر دارند زنجیرهای هیدروکربنی به‌صورت منظم کنار هم قرار می‌گیرند این نظم و فشردگی باعث می‌شود هیچ جورِ نور را از خود عبور ندهد

 

ظروف یک‌بارمصرف شفاف

ماهیت ظروف شفاف یک‌بارمصرف از پلی‌پروپیلن تشکیل‌شده. پلی‌پروپیلن به دلیل خواص فیزیکی خوب مقرون‌به‌صرفه بوده و قابلیت بازیافت رزین بسیار خوبی است. مزایایی که پلی‌پروپیلن شفاف را جایگزینی برای سایر ظروف پلاستیکی شفاف درب دار PS)،PETG،PC) می‌کند عبارت‌اند از: مقاوم بودن، مانع رطوبت و بخار و چگالی کم آن، PP شفاف را به گزینه‌ای ایده آل برای تولید ظروف یک‌بارمصرف شفاف می‌کند از لیوان گرفته تا بطری و سینی، جعبه‌های ذخیره‌سازی.

 

جمع‌بندی

در این مقاله با انواع ظروف پلاستیکی شفاف و خصوصیات آن آشنا شدیم و متوجه شدیم جایگزین بسیار خوبی برای شیشه و پلاستیک‌های مات هستند و بدون آنکه نگران سلامتی خود باشیم می‌توانیم از این ظروف شفاف استفاده کنیم با ماهیت این پلاستیک آشنا و درک کردیم موقع خرید به برچسب‌های روی ظرف دقت کنیم.

امروزه به دلیل مناسب بودن قیمت این ظروف، نظم دهی آشپزخانه، سبک بودن، حمل‌ونقل آسان متقاضی زیادی پیداکرده ولی چون اکثراً مواد خوراکی در این ظرف بسته‌بندی می‌شوند حتما به کیفیت و استاندارد بودن آن دقت کنید شما می‌توانید ظروف پلاستیکی شفاف باکیفیت را باقیمت مناسب از پخش عمده پلاستیک خریداری کنید.

 شما از چه ظروف استفاده می‌کنید؟ پلاستیکی یا ظروف شیشه‌ای یا فلزی؟ در هنگام خرید ظروف پلاستیکی به چه مواردی دقت می‌کنید؟ کدام ویژگی ظروف پلاستیکی را بسیار می‌پسندید؟ خوش‌حال می‌شویم دیدگاه و تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *