پلاستیک فشرده چیست؟

پلاستیک فشرده (HDPE) چیست؟

HDPE یکی از محبوب‌ترین موادی است که امروزه در ساخت استفاده می‌شود. از آن برای ساخت انواع مختلف محصولات به شکل خالص آن استفاده می‌شود و اغلب در کارخانه‌های تولید و پخش عمده پلاستیک برای ساخت یک ماده کامپوزیت که قابل بازیافت است به کار گرفته می‌شود.

 بنابراین HDPE چیست و چرا برای آینده ما بسیار مفید است؟

  HDPE مخفف پلی‌اتیلن با چگالی بالا است، پلی‌اتیلن با چگالی بالا یک ترموپلاستیک پلی‌اتیلن ساخته‌شده از نفت است که  معمولاً بازیافت می‌شود و به چوب کامپوزیت یا الوار پلاستیکی تبدیل می‌شود. پلاستیک فشرده یک پلاستیک نوع 2 است که معمولاً در ساخت ظروف شیر، روغن‌موتور، شامپوها و نرم‌کننده‌ها، بطری‌های صابون، مواد شوینده و سفیدکننده‌ها استفاده می‌شود. پلاستیک نوع 2، HDPE به دلیل استحکام به چگالی زیاد (حداکثر تنشی که یک ماده می‌تواند تحمل کند) شناخته‌شده است.

شناسایی انواع پلاستیک و پلیمر

پلی‌اتیلن معروف‌ترین پلاستیک حال حاضر

حال در ادامه به بررسی جزئی‌تر یکی از معروف‌ترین پلاستیک‌های روی زمین یعنی پلی‌اتیلن‌ها و درنهایت به موشکافی دقیق در ارتباط با پلاستیک‌های فشرده بانام انحصاری (HDEP)  می‌پردازیم تا انواع، کارکرد و همچنین تا با نحوه استفاده و به‌کارگیری آن در زندگی روزمره آشنا و با جزئیات بیشتری آن‌ها را موردبررسی قرار دهیم.

  • پلی‌اتیلن (PE): رایج‌ترین پلاستیک روی زمین، پلی‌اتیلن است که می‌تواند در چگالی‌های مختلف تولید شود. هر چگالی متفاوت پلی‌اتیلن به پلاستیک نهایی خواص فیزیکی منحصربه‌فردی می‌دهد. درنتیجه پلی‌اتیلن در طیف گسترده‌ای از محصولات قرار دارد. در اینجا چهار چگالی رایج پلی‌اتیلن آورده شده است:
  • پلی‌اتیلن کم‌چگالی (LDPE): این چگالی پلی‌اتیلن انعطاف‌پذیر است و برای ساخت محصولاتی مانند کیسه‌های خرید، کیسه‌های پلاستیکی، ظروف شفاف مواد غذایی، بسته‌بندی‌های یک‌بارمصرف و غیره استفاده می‌شود.
  • پلی‌اتیلن با چگالی متوسط (MDPE): با داشتن زنجیره‌های پلیمری بیشتر و درنتیجه چگالی بیشتر، MDPE معمولاً در لوله‌های گاز، شریک، کیسه‌های حامل، بسته‌های پیچی و موارد دیگر وجود دارد.
  • پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) : سفت‌تر از هر دو نوع LDPE و MDPE، ورق‌های پلاستیکی HDPE در محصولاتی مانند بطری‌های پلاستیکی، لوله‌کشی آب و فاضلاب، قایق و صندلی‌های تاشو وجود دارد.
  • پلی‌اتیلن با وزن مولکولی فوق‌العاده بالا (UHMWPE): UHMWPE خیلی متراکم‌تر از HDPE نیست. در مقایسه با HDPE، این پلاستیک پلی‌اتیلن به دلیل طول زیاد زنجیره‌های پلیمری آن، در برابر سایش بسیار مقاوم‌تر است. UHMWPE با داشتن چگالی بالا و خواص اصطکاک کم، در زره‌های بدنه نظامی، مهروموم‌های هیدرولیک و یاتاقان‌ها، بیومتریال برای ایمپلنت‌های لگن، زانو و ستون فقرات، و پیست‌های اسکیت روی یخ مصنوعی است.

پلاستیک فشرده در چه محصولاتی مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

 محصولات ساخته‌شده از پلاستیک بازیافتی HDPE نوع 2 سازگار با محیط‌زیست در نظر گرفته می‌شوند زیرا عمدتاً از محصولات پس از مصرف ساخته‌شده‌اند و در پایان عمر مفید خود قابل بازیافت هستند. به‌طورکلی محصولات پس از مصرف در ساخت شامل بطری‌هایی مانند بطری‌های شیر و مواد شوینده است. تقریباً 8 تا 10 پارچ شیر بازیافتی یک پوند از مواد HDPE را تشکیل می‌دهند. بیش از 115 میلیون پارچ شیر هرساله در ساخت پلاستیک بازیافتی HDPE بازیافت می‌شود.

 این محصولات حاوی BPA، فتالات، فلزات سنگین یا آلرژن نیست.  پلاستیک HDPE پایدارترین پلاستیک ازنظر محیط‌زیست است و پلاستیک فروشی ارزان با تولید آن هیچ بخار مضری به محیط نمی‌دهد.  تولید پلاستیک HDPE تنها به کسری از انرژی موردنیاز برای تولید فولاد از سنگ‌آهن نیاز دارد که به طبقه‌بندی آن به‌عنوان دوستدار محیط زیست کمک می‌کند.

پلاستیک بازیافتی HDPE اساساً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است، با مقاومت استثنایی در برابر اسپری نمک، روغن، رطوبت، محو شدن، حشرات و سایر خطرات در معرض محیطی معمول در محصولات کامپوزیت چوب یا الیاف چوب قرار دارند. Healthy Building محصولات مبتنی بر رزین پلاستیک فشرده را به‌عنوان سازگارترین مصالح ساختمانی با محیط‌زیست توصیه می‌کند.

  HDPE معمولاً برای ساخت اسباب‌بازی‌ها، ظروف نگهداری مواد غذایی، لوله‌های تخلیه، محصولات آماده‌سازی مواد غذایی در فضای باز استفاده می‌شود. وقتی بازیافت می‌شود، هم به‌صورت چوب پروفیلی و هم به شکل ورق در دسترس است، که امکان استفاده از محصولات پرطرفدار در فضای بازمانند ظروف زباله و بازیافت، عرشه، قفسه‌های دوچرخه، نیمکت‌ها، میزهای پیک‌نیک، نرده‌ها و مبلمان را فراهم کند. همچنین در بسیاری از هتل‌ها و استراحتگاه‌ها، دانشگاه‌ها، خدمات غذایی، خرده‌فروشی، پارک‌های شهری و اماکن عمومی استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های ظروف پلاستیک شفاف و انواع کاربرد آن

چرا از پلاستیک فشرده استفاده می‌کنیم؟

پلی‌اتیلن با چگالی بالا یک ترموپلاستیک از مونومرهای اتیلن است. پس از تشکیل، پلیمرها در یک الگوی منظم قرار می‌گیرند و آن‌ها را متراکم و قوی می‌کند، بنابراین بهترین فروشگاه صالح‌آباد درصدد آن است که  خواص  پلاستیک‌های فشرده که  آن‌ها را به یک ماده مفید تبدیل می‌کنند را در این مقاله ذکر نماید.  این موارد شامل:

چکش‌خواری

یکی از مزایای اصلی پلاستیک HDPE قابلیت قالب‌گیری آسان آن پس از رسیدن به دمای مطلوب است. به دلیل نقطه ذوب بالا، HDPE تا زمانی که به دمای بسیار بالا برسد، سفت می‌ماند. هنگامی‌که به نقطه ذوب خود رسید، این ماده می‌تواند به‌طور مؤثر برای کاربردهای مختلف، از پارچ‌های شیر و ظروف نگهداری مواد غذایی گرفته تا لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی و تجهیزات زمین‌بازی، قالب‌گیری شود.

به‌راحتی بازیافت می‌شود

بازیافت نه‌تنها یک حرکت زیست‌محیطی متفکرانه و مسئولانه است، بلکه در هنگام بازاریابی و تبلیغ محصولات خاص نیز موردتوجه قرار می‌گیرد. خوشبختانه پلاستیک HDPE به‌راحتی قابل بازیافت است. کسب‌وکارها و افراد می‌توانند با ارسال پلاستیک HDPE مستعمل یا غیر موردنیاز به کارخانه بازیافت به‌جای محل دفن زباله، هزینه‌های تولید پلاستیک را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.

مقاومت در برابر عوامل محیطی

درحالی‌که هنگام در نظر گرفتن مزایای پلاستیک HDPE، استحکام یک فاکتور ضروری است، اما مقاومت در برابر عوامل خارجی مانند کپک و پوسیدگی نیز یک فاکتور ضروری است. ازآنجایی‌که ماندگاری طولانی دارد و در برابر آب‌وهوا مقاوم است، می‌تواند در برابر تماس با اسیدهای معدنی قوی و بازهایی که به‌طور طبیعی در خاک وجود دارند مقاومت کند.

یک ماده ایده آل برای لوله‌کشی زیرزمینی است که برای انتقال آب استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که HDPE را می‌توان با جوشاندن استریل کرد، این ماده عالی برای ظروف غذا و نوشیدنی است. درنهایت، پلاستیک فشرده نسبت به اکثر مواد شیمیایی رایج، آب، حلال‌ها، اسیدها، مواد شوینده و مایعات پاک‌کننده تقریباً غیرقابل نفوذ است.

نحوه بازیافت پلاستیک فشرده

ما همواره در پخش عمده پلاستیک دو نوع بازیافت پلاستیک داریم: 1. بازیافت پلاستیک سخت 2. بازیافت پلاستیک نرم. برای تشخیص این دو از یکدیگر ابتدا بهتر است تست که در ادامه به نحوه انجام آن اشاره می‌شود را انجام دهید. اگر بتوانید آن را خرد نمایید، در دسته پلاستیک نرم قرار می‌گیرد و اگر به شکل و حالت سابق خود بازگردد، سفت‌وسخت است.

  • نحوه بازیافت پلاستیک سخت

به دنبال کد پلاستیکی شماره 2 روی محصول که معمولاً در پایین آن گذاشته می‌شود، بگردید. غذای اضافی را تمیز کنید و یا مایعات را از آن خارج نمایید، مورد را در سطل بازیافت خود قرار دهید توجه داشته باید که پلاستیک‌های نرم HDPE را در سطل بازیافت خود قرار ندهید زیرا نحوه بازیافت آن‌ها متفاوت است.

  • نحوه بازیافت پلاستیک نرم

شما همچنین می‌توانید پلاستیک‌های نرم HDPE را نه در سطل زباله ولی همچنین بازیافت نمایید.کیسه‌های پلاستیکی و پلاستیک‌های نرم خود را جمع‌آوری کنید، مطمئن شوید که تمام ضایعات غذا از بین رفته و پلاستیک خشک‌شده است.هرگونه رسید یا سایر موارد را حذف کنید. در مرحله بعد، کیسه پلاستیکی پر از پلاستیک نرم را به مرکز محلی خود ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
1
چطور میتوانم کمکتان کنم؟
پشتیبانی پلاستکو
سلام
به فروشگاه پلاستکو خوش آمدید.
چطور میتوانم کمک کنم؟