جدیدترین لوازم پلاستیکی آشپزخانه

جدیدترین لوازم پلاستیکی آشپزخانه

امروزه بسیاری از لوازم و ابزار‌های آشپزخانه از پلاستیک تولیدشده‌اند و یا اینکه از پلاستیک در ساخت آن‌ها استفاده‌شده است، مانند وسایلی که ترکیبی از پلاستیک و دیگر مواد هستند. هرروزه مدل‌های جدید و جدید‌تری از این ابزار و وسایل پلاستیکی به بازار عرضه می‌شود. در این مقاله قصد داریم شمارا با جدیدترین لوازم پلاستیکی آشپزخانه آشنا کنیم.

ظروف و لوازم پلاستیکی در طرح و رنگ‌های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند. این ظروف و لوازم ممکن است به اشکال مختلفی مشاهده شوند. ازجمله، نظم‌دهنده‌ها، ارگانایزر‌های داخل کابینتی، داخل یخچالی، لوازمی از قبیل کفگیر و ملاقه‌ها، ابزار‌های آشپزخانه، ظروفی مثل سبد‌های آبکش و غیره.

راهنمای انتخاب ظروف پلاستیکی کاربردی برای آشپزخانه

تولیدکننده‌های عمده در کشور ما این لوازم پلاستیکی را تولید می‌کنند و باقیمت‌های مخصوصی به بازار عرضه می‌کنند. تولید عمده این محصولات باعث شده که مردم دسترسی آسان و سریع به لوازم پلاستیکی موردنیاز خود داشته باشند.

مزایای لوازم پلاستیکی آشپزخانه

مهم‌ترین و اولین مزیتی که می‌توانیم برای پلاستیک نام ببریم سبک بودن لوازم پلاستیکی است که باعث می‌شود به‌راحتی در آشپزخانه‌ها توسط خانم‌ها مورداستفاده قرار گیرد. مورد دوم ارزان‌قیمت بودن پلاستیک است، این امر موجب شده که اکثر مردم به وسایل و لوازم پلاستیکی روی بیاورند.

مزیت دیگری که می‌توانیم به آن اشاره‌کنیم این است که امروزه باوجود ظرف‌های نگه‌دارنده غذا که از جنس پلاستیک هستند، افراد،‌‌ کمتر غذای باقی‌مانده را دور می‌ریزند و درنتیجه ضایعات غذایی کاهش‌یافته و از اسراف آن جلوگیری می‌شود. علاوه بر این‌ها پلاستیک عایق بسیار خوبی برای حرارت و الکتریسیته است که در صنایع بسیاری کاربرد دارد. برای مثال می‌توان به دستکش‌های عایقی که کارکنان برخی شرکت‌ها استفاده می‌کنند، اشاره کرد.

گفتیم که لوازم پلاستیکی به شکل‌های مختلفی در بازار وجود دارند، پس این موضوع نشان‌دهنده‌ی این است که پلاستیک قابلیت تبدیل‌شدن به لوازم و محصولات بسیار متنوعی را دارد، ازاین‌رو امروزه توانایی ساخت اکثر وسیله‌های موردنیازمان را به‌صورت پلاستیکی داریم. ویژگی جذاب دیگری که لوازم پلاستیکی دارند این است که این محصولات قابلیت رنگ‌پذیری دارند و ما می‌توانیم به هر طرح و رنگی که مدنظر داریم را روی لوازم پلاستیکی به‌صورت مات، شفاف و نیمه شفاف پیاده کنیم.

معایب لوازم پلاستیکی آشپزخانه

همان‌طور که می‌دانید هر محصول یا کالایی که تولید می‌شود علاوه بر مزایایی که دارد شامل معایبی هم خواهد بود که پلاستیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا به برخی معایب لوازم پلاستیکی خواهیم پرداخت.

اولین و شاید مهم‌ترین عیب لوازم پلاستیکی این است که این مواد در برابر گرمای بیش‌ازحد مقاوم نیستند و معمولاً در صورت مجاورت با دمای بسیار بالا تغییر شکل داده و بافت آن‌ها تخریب می‌شود. بنابراین ظروف پلاستیکی و ظرف‌های نگه‌دارنده غذا که از جنس پلاستیک هستند در ماکروویو و فر و غیره قابل‌استفاده نیستند و همچنین روی حرارت مستقیم نمی‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. مورد بعدی ویژگی شکننده بودن آن است، برای مثال ممکن است لوازم پلاستیکی در برابر سرمای شدید ترک‌خورده و بشکنند.

یکی دیگر از معایب لوازم پلاستیکی غیرقابل تجزیه بودن آن است که مطمئناً بسیاری از شما آن را شنیده‌اید. پلاستیک یک ماده‌ مضر برای طبیعت است، به این خاطر که ماده‌ای تجزیه‌ناپذیر است و یا خیلی دیرتجزیه می‌شود. از رو با باقی ماندن در محیط گاهاً خسارات جبران‌ناپذیری ب ارمغان می‌آورد.

علاوه بر این‌ها امروزه برخی از کارخانه‌ها از مواد بازیافتی برای ساخت لوازم پلاستیکی استفاده می‌کنند که مطالعه در رابطه با این موضوع نشان داده که محصولات تولیدشده به این روش حاوی انواع میکروب‌ها بوده و قرار گرفتن این محصولات در محیط باعث انتشار میکروب در اطراف و بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. جالب است بدانید که استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی برای بسته‌بندی دارو‌ها و مواد آرایشی و بهداشتی نیز مجاز نیست و بسته‌بندی‌های پلاستیکی که در این زمینه استفاده می‌شوند تحت نظارت سازمان غذا و دارو هستند.

افزون بر این وسایل و لوازم پلاستیکی از  منابع نفتی مثل پلی‌پروپیلن، پلی استایرن، پلی‌اتیلن و غیره ساخته می‌شوند که ممکن است مضر باشند، ازاین‌رو همه ظروف پلاستیکی باید ازنظر کیفت و سلامت مورد آزمون و سنجش قرار بگیرند.

مورد مهم این است که امروزه در اکثر خانه‌ها ظروف نگه‌دارنده پلاستیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد که این امر علاوه بر اینکه باعث تغییر طعم غذا می‌شود سلامت و بهداشت شمارا نیز به خطر می‌اندازد و در آخر منجر به بیماری‌های مختلفی در بین مصرف‌کنندگان این محصولات می‌شود و درنهایت باعث از دست رفتن هزینه‌ای چند برابر هزینه برای ظروف پلاستیکی خواهد شد.

جدیدترین لوازم پلاستیکی آشپزخانه

لوازم پلاستیکی و به‌طورکلی تمام محصولاتی که در ایران و سایر کشور‌ها تولید می‌شوند روزبه‌روز بیشتر و متنوع‌تر شده و مدل‌های جدیدتری از آن‌ها به بازار عرضه می‌شود. در ادامه برخی از این لوازم را نام‌خواهیم برد:

 • ظروف چندتکه درب دار
 • سبد‌های آبکش و لگن همراه آن
 • سبد پیک‌نیک و مسافرتی
 • سبد سبزی
 • نگه‌دارنده سبزی در داخل یخچال
 • ارگانایزرها
 • جا قاشقی و جا اسکاچی
 • جارو دستی
 • آویز لباس
 • ظرف میوه
 • نظم‌دهنده‌های داخل یخچال و کابینت
 • و …..

بهترین روش برای نگهداری ظروف پلاستیکی

مواردی که در بالا نام‌برده شد لوازم پلاستیکی هستند که معمولاً برای آشپزخانه یک خانم ایرانی ضروری هستند اما وسایل و لوازم مختلف و متنوع دیگری هستند که ضروری نیستند و خرید آن‌ها اصلاً واجب نیست و درواقع هزینه اضافی خواهد بود. اما لوازم پلاستیکی وجود دارند که شاید برای شما جالب باشند، برای مثال امروزه ظروف نگه‌دارنده سبزی در بازار وجود دارد که در انتهای آن مخزنی قرارگرفته که آن را با آب پر می‌کنیم و ساقه سبزی درون آن قرار می‌گیرد و به‌این‌ترتیب سبزی در داخل یخچال چندین روز به‌صورت تازه و شاداب باقی خواهد ماند.

علاوه بر این امروزه اسکاچ‌هایی به عرصه آمده‌اند که دسته پلاستيکی دارند و به‌این‌ترتیب از آسیب به پوست دستان شما جلوگیری می‌کنند، اگرچه امروزه وظیفه شست و شوی ظروف بر عهده‌ی ماشین ظرف‌شویی است.

در این مورد می‌توانیم به ارگانایزر‌ها و نظم‌دهنده‌های داخل یخچال و کابینت اشاره‌کنیم که استفاده از آن‌ها باعث نظم و چیدمان دقیق وسایل و لباس‌ها و غیره شده است. یا سبد‌های آبکش پلاستیکی که کار را در برابر سبد‌های آبکش استیل بسیار راحت کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله قصد داشتیم شمارا با لوازم پلاستیکی و مزایا و معایب آن و جدیدترین‌های آن‌ها آشنا کنیم و دانستیم که لوازم پلاستیکی مانند همه محصولات دیگر مزایا و معایبی دارند. به نظر شما با توجه ب مزایا و معایب لوازم پلاستیکی آیا استفاده از این ظروف و وسایل جایز است؟ یا بهتر است که با صرف‌نظر از مزایا و مقرون‌به‌صرفه بودن آن‌ها از استفاده از لوازم پلاستیکی خودداری کنیم؟ بنابراین این موضوع نیازمند اندکی تأمل است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *