معرفی چند راهکار برای تمیزکردن ظروف پلاستیکی آشپزخانه

 

معرفی چند راهکار برای تمیزکردن ظروف پلاستیکی آشپزخانه

در آشپزخانه انواع مختلفی از ظروف وجود دارد که هر یک بنا به دلایلی پس از مدتی استفاده دچار تغیر رنگ می‌شود. ظروف پلاستیکی یکی از نمونه این اجناس است. برای این‌که از این کار جلوگیری کنیم باید ظروف را به‌خوبی تمیز کنیم تا از شکل اولیه خود خارج نشود. در ادامه راهکارهایی برای تمیزی ظروف پلاستیکی ارائه می‌دهیم.

 

دلایل استفاده از ظروف پلاستیکی

امروزه در بیش‌تر خانه‌ها برای نگهداری مواد غذایی از ظروف پلاستیکی استفاده می‌شود. این کار دلایل متعددی دارد که ازجمله آن می‌توان به تنوع بی‌نظیر ظروف پلاستیکی اشاره کرد. این ظروف در همه زمینه‌های مواد غذایی اعم از حبوبات، میوه‌جات، سبزی‌ها و ادویه‌جات ظروف منحصربه‌فردی تولید کرده است، که انتخاب را برای هر خانم خانه‌دار آسان می‌کند. از دلایل دیگر استفاده این ظروف می‌توان به وزن سبک و قیمت مناسب آن اشاره کرد.این ظروف نیز مانند تمامی ظروف نیاز به تمیزکاری دارند. در ادامه روش‌های تمیزکاری ظروف پلاستیکی را بیان خواهیم کرد.

 

دلایل تغیر رنگ ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی پس از مدتی استفاده دچار تغیر رنگ می‌شوند. این اتفاق چندان خوشایند یک بانوی خانه‌دار نیست. اصولاً خانم‌ها سعی می‌کنند از این اتفاق جلوگیری کنند تا کدبانوگری‌شان با این اتفاق زیر سؤال نرود. از جمله مهم‌ترین دلایل تغیر رنگ ظروف پلاستیکی می‌توان به‌قرار گرفتن زیاد در مقابل نور آفتاب، قرارگرفتن زیاد در نزدیکی گرما، و یا کثیفی‌هایی که مدت زیادی باقی‌مانده و تمیز نشده است، اشاره کرد که می‌تواند منجر به تغیر رنگ ظروف پلاستیکی شود. این دلایل قابل‌بررسی و پیشگیری هستند. اما اگر تغیر رنگ این ظروف در اثر واکنش‌های شیمیایی باشد تمیزی امکان‌پذیر نیست و آن ظروف دیگر قابل‌استفاده نیستند.

طرز نگهداری ظروف پلاستیکی به چه صورت است؟

راهکارهای تمیزی ظروف پلاستیکی

اگر ظروف پلاستیکی شما مدتی است که تغیر رنگ داده و زرد شده است بهتر است که از روش‌های زیر برای پاک‌شدن و تمیزکردن ظروف پلاستیکی استفاده کنید. در این مواقع معمولاً شست‌وشوی ساده جواب‌گو نیست. برای تمیزکاری اساسی ظروف پلاستیکی نیاز به دستکش، آب، آب‌اکسیژنه (آبی بی‌رنگ‌وبو که به دلیل اکسنده‌ای بالایی که دارد برای سفیدکنندگی قابل‌استفاده است)، پودر شست‌وشو یا صابون، اسکاچ، وایتکس ، مایع سفیدکننده، آب‌لیمو و سرکه دارید.

راهکار اول

اولین روش تمیز کردن ظروف پلاستیکی، این روش است. ظروف پلاستیکی خود را در داخل یک ظرف که پرازآب گرم و صابون است، قرار دهید و اجازه دهید ده دقیقه خیس بخورد. پس از ده دقیقه ظروف پلاستیکی را از داخل آب گرم خارج کنید و با اسکاچ و آب گرم بشویید. سپس با آب سرد شروع به آب‌کشی کنید و سیاهی‌های موجود در ظرف را به‌خوبی با آب بشویید. به ظرف‌ها اجازه دهید تا در هوای ازاد خشک شوند.

راهکار دوم

مایع سفیدکننده را با آب مخلوط کنید سپس به‌وسیله یک دستمال این محلول را بر روی ظروف پلاستیکی بکشید و اجازه دهید محلول بر روی ظروف خشک شود. سپس شروع به شستن ظرف نمایید و در هوای آزاد ظرف را خشک کنید. توجه کنید جاهایی که زردتر است بیشتر آغشته شوند؛ و یا پس از اتمام کار قسمت‌هایی که همچنان کثیف و آلوده هستند را دوباره با این روش تمیز کنید.

راهکار سوم

نشاسته به علت مواد موجود در آن، دارای خاصیت پاک‌کنندگی است. برای تمیزکردن ظروف پلاستیکی با نشاسته، نشاسته را با آب مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد. سپس با استفاده از اسکاچ تمام ظروف پلاستیکی خود را به آن آغشته کنید و بگذارید تا خشک شود. برای گرفتن نتیجه دلخواه این کار را چند بار تکرار کنید.

راهکار چهارم

در این روش از خمیردندان برای سفیدی ظروف پلاستیکی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. چون خمیردندان خاصیت سفیدکنندگی دارد پس برای تمیز کردن ظروف پلاستیکی می‌توان از آن استفاده کرد. به این صورت که با استفاده از یک براش یا مسواک تمام قسمت‌های زرد ظروف پلاستیکی را به خمیردندان آغشته کنید و اجازه دهید تا خمیر بر روی ظرف خشک شود. سپس خمیردندان را به‌وسیله آب از روی پلاستیک پاک کنید. ظروف پلاستیکی را با استفاده از محلول آب و مایع سفیدکننده بشویید و اجازه دهید تا خشک شود و از نتیجه کار لذت ببرید.

راهکار پنجم

در این روش از لیمو برای تمیز کردن ظروف پلاستیکی استفاده می‌شود. به این صورت که در یک ظرف آب بریزید و به نسبت مناسب آب لیمو را به آن اضافه کنید. سپس ظرف‌های کثیف و زرد شده را در داخل این محلول بگذارید و اجازه دهید این ظروف دوساعت در این محلول زیر نور مستقیم نور خورشید خیس بخورد. پس از دو ساعت ظروف پلاستیکی را از محلول در آورده و بشویید.

راهکار ششم

در این روش از آب‌اکسیژنه استفاده کنید. ظروف پلاستیکی خود را در یک ظرف قرار دهید. پس از این کار بر روی ظرف پلاستیکی آب‌اکسیژنه بریزید و قسمت‌های زرد شده آن را مجدد بشویید. یا می‌توانید ابتدا ظروف پلاستیکی را دو ساعت در داخل آب‌اکسیژنه قرار دهید و بعد از دو ساعت شروع به شستن کنید. سپس اجازه دهید تا ظروف پلاستیکی شما کامل خشک شود. این روش یکی از آسان‌ترین روش‌های تمیز کردن ظروف پلاستیکی است.

راهکار هفتم

یکی از روش‌های تمیز کردن ظروف پلاستیکی استفاده از وایتکس است. این روش دم‌دستی ترین روش برای بانوان است. چون معمولاً وایتکس در هر خانه‌ای موجود است. ابتدا در یک ظرف چهار پیمانه آب بریزید و به ازای هر پیمانه یک قاشق وایتکس به آن اضافه کنید. در انتها ظروف پلاستیکی را به مدت سی دقیقه در محلول آب و وایتکس قرار دهید و پس از آن شروع به شستن کنید. پس از شست‌وشو ظرف پلاستیکی را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. اگر نتیجه دلخواه خود را نگرفتید می‌توانید مراحل را مجدد تکرار کنید.

راهکار هشتم

حتما تاکنون اسم سرکه را به‌عنوان یک ماده مفید برای سفیدکنندگی شنیده‌اید. این ماده به علت خاصیت اسیدی که دارد می‌تواند با انواع لکه و کثیفی واکنش نشان داده  و موجب تمیز شدن ظروف و سطوح شود. تمیز کردن ظروف پلاستیکی نیز با استفاده از سرکه امکان‌پذیر است. در چهر لیوان آب سرد، یک لیوان سرکه بریزید و چهر قاشق نمک به آن اضافه کنید سپس ظروف پلاستیکی خود را به مدت یک ساعت در این محلول استراحت دهید. بعد از یک ساعت این ظروف را با استفاده از مایع ظرفشویی شسته و اجازه دهید تا خشک شود. توصیه می‌کنیم از این محلول ماهی یک‌بار برای ضدعفونی کردن ظروف خود استفاده کنید حتی اگر عاری از هرگونه کثیفی و تغیر رنگ باشد.

بهترین ظروف نگهداری غذا

نکات مهم هنگام تمیز کردن ظروف پلاستیکی

  • توجه کنید هنگام اجرای هر یک از راهکارهای بالا باید دست‌کش دست کنید. تمام این مواد قادر به انجام واکنش‌های شیمیایی هستند که برای سلامت پوست ضرر دارد. تنها راه‌حل موجود استفاده از دست‌کش‌های ظرفشویی است.
  • بعداز اجرای هر کدام از مراحل بالا جهت تمیز کردن ظروف پلاستیکی، اجازه دهید تا این ظروف توسط نور مستقیم خورشید خشک شوند. نور خورشید به علت اشعه‌های موجود قابلیت پاک‌کنندگی دارد. و اگر ظروف پلاستیکی را در مقابل این اشعه‌ها قرار دهید، بر روی میزان سفیدی آن‌ها می‌تواند تأثیر مثبت بگذارد.

 

کلام نهایی

ما در این مقاله راهکارهای مناسب برای تمیز کردن ظروف پلاستیکی را بیان کردیم. اگر با استفاده از تمام راهکارهای بالا ظروف شما همچنان زرد باقی ماند و لکه‌اش از بین نرفت به شما توصیه می‌کنیم دیگر از آن ظروف استفاده نکنید. چون این کار برای سلامت شما خطر دارد. در عوض می‌توانید به سایت پلاستکو مراجعه کنید و ظروف پلاستیکی خود را به‌راحتی و با قیمت مناسب از این سایت تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *