برای نگهداری غذا کدام ظروف مناسب‌‌تر است؟

برای نگهداری غذا کدام ظروف مناسب‌‌تر است؟

حتماً تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که مهمان داشته‌اید و کلی از غذای پخته شده اضافه آمده است. یا به علت مشغله کاری نیاز باشد که غذایتان را از قبل بپزید. غذاهای پخته شده باید در یخچال نگهداری شوند تا از مسمومیت دور باشند. به همین دلیل ظروف مناسب نگهداری غذا از اهمیت بالایی برخوردارند. در ادامه به معرفی این ظروف با ویژگی‌هایشان می‌پردازیم.

ظروف مناسب نگهداری غذا در فریزر

غذای پخته‌شده منبع اصلی رشد میکروب و باکتری است. زیرا میکروب‌ها و باکتری‌ها در محیط گرم و دمای بالا قابلیت رشد سریع‌تر دارند. از‌این‌رو اگر قصد نگهداری غذا به مدت چند روز را دارید، باید از آن در فریزر نگهداری کنید. ظروف مناسب نگهداری غذا در فریزر از جنس‌های گوناگونی هستند. جنس‌هایی مانند پلاستیک، شیشه و سرامیک، ظروف مناسب فریزر هستند. این جنس‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند که در ادامه به بیان این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

ظروف مناسب نگهداری غذای پلاستیکی

وقتی صحبت از نگهداری غذا می‌شود، اولین گزینه که به ذهنمان می‌رسد، ظروف پلاستیکی است. زیرا این ظروف خاصیت‌های زیادی دارد.

 • اولین خاصیت این ظروف این است که بسیار سبک است. این خاصیت مهمی به شمار می‌رود؛ زیرا نگهداری وزن‌های سنگین در فریزر موجب کاهش قدرت موتور یخچال و در نتیجه خرابی آن می‌شود. فایده دیگر این ویژگی این است که جابه‌جایی این ظروف آسان است.
 • دومین ویژگی این ظروف در شفاف‌بودن آن است. به علت داشتن این ویژگی مواد داخل این ظروف قابل‌دیدن هستند؛ در نتیجه برای پیداکردن غذا و مواد غذایی موردنیاز خود نیاز نیست که تمامی ظروف را بگردید، پس در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود.
 • خاصیت سوم این ظروف تنوع مختلف از نظر سایز است. معمولاً ظروف پلاستیکی را به‌صورت یک ست کامل در سایزهای کوچک تا بزرگ تهیه می‌کنند. ازاین‌رو مشکلی برای پیداکردن ظرف مناسب با مقدار غذای خود ندارید.

نکته

هنگام استفاده از ظروف پلاستیکی باید اجازه دهید تا غذا کاملاً خنک شود و با دمای محیط خانه هم‌دما شود و سپس آن را به داخل ظروف پلاستیکی بریزید. چون پلاستیک قابلیت ذوب‌شدن با استفاده از دمای بالا را دارد و این اتفاق بسیار برای سلامتی انسان مضر است.

ظروف مناسب نگهداری غذای شیشه‌ای

نوع دیگری از ظروف نگهداری غذا هستند که از جنس شیشه‌اند. این ظروف خود شامل دو گروه می‌شود. ظروف شیشه‌ای معمولی و ظروف شیشه‌ای پیرکس. به ظروف شیشه‌ای که در برابر دمای بالا و دمای پایین با استفاده شوک دمایی مقاوم شده باشند، ظروف پیرکس می‌گویند. از ویژگی‌های این ظروف می‌توان به نکات زیر اشاره کرد.

 • درب‌های پلاستیکی دارند.
 • نسبت به پلاستیک‌ها سنگین‌ترند.
 • در اثر فشار بالا و ضربه امکان شکستن دارند.
 • به علت شفافیت بالا امکان دید مواد در آن فراهم می‌شود.
 • استفاده یک‌دست از آن‌ها ظاهری زیبا به فریزر شما می‌بخشد.

ظروف مناسب نگهداری غذای سرامیکی

این نوع از ظروف از لایه زیرین آلومینیوم یا آلیاژ تولید می‌شود. اما برای این که در نیازهای روزانه بتوان از آن استفاده کرد، آن را با سرامیک لعاب‌دار می‌کنند. این ظروف نسبت به دو مورد قبلی کاربرد کمتری دارد و استفاده از آن زیاد توصیه نمی‌شود. از خاصیت‌های این جنس این است که:

 • قابلیت شکسته‌شدن آن بسیار بالا است.
 • از درهای شفاف برای تولید آن استفاده می‌شود.
 • نسبت به دو جنس قبلی سنگین‌تر است.
 • از ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای تنوع رنگی بیشتری دارد.

ظروف مناسب نگهداری غذای استیل

نوعی دیگر از ظروف مناسب نگهداری غذا وجود دارد که از جنس استیل است. استیل یک نوع فلز است که مقاومت بالایی دارد؛ اما در مکان‌های مرطوب خاصیت اکسیدشدن آن زیاد است و دچار زنگ‌زدگی می‌شود. اما اگر از جنس‌های استیل باکیفیت استفاده کنید این خاصیت در آن‌ها بسیار کم است و یکی از ظروف مناسب نگهداری غذا هستند. از ویژگی‌های دیگر ظروف استیل این است که:

 • وزن سبکی دارد.
 • قابلیت شستن آسانی دارد.
 • دوام بالایی دارد.
 • بدنه و درب این ظروف مات هستند و به‌راحتی مواد داخل آن قابل‌دیدن نیست.
 • در صورت بروز لکه بر روی بدنه این ظروف امکان پاک‌شدن لکه وجود ندارد. شاید این یکی از معایب بزرگ ظروف استیل باشد. به همین دلیل است که این ظروف در عین زیبایی و شیک‌بودن از محبوبیت زیادی در بین بانوان برخوردار نیستند.

آیا ظروف پلاستیکی برای نگهداری غذا بی خطر است؟

ظروف مناسب نگهداری غذا چه ویژگی‌هایی دارند؟

برای این‌که غذای پخته‌شده خاصیت خود را حفظ کند و فاسد نشود بهتر است در فریزر نگهداری شود. به این منظور از ظروف مناسب نگهداری غذا در فریزر استفاده می‌کنند. خاصیت و ویژگی که در این ظروف با تمام گروه‌های مختلف جنسی مشترک است، این است که درب‌دار باشند. این درب‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که حتی اگر مایعات هم در این ظروف ریخته شود قابلیت بیرون ریختن از ظرف را نداشته باشد. ازاین‌رو درهای این ظروف را از سه نوع انتخاب می‌کنند.

ظروف مناسب نگهداری غذا با درب پرسی و فشاری

یکی از پرکاربردترین ظرف‌های فریزری، ظرف‌های دارای درب فشاری یا پرسی هستند. این ظرف‌ها به علت کارایی آسان در بین خانم‌های خانه‌دار طرف‌داران زیادی دارد. ویژگی مثبت این ظروف این است که با پرس‌شدن به‌دور بدنه امکان ورود هوا به داخل ظرف را نمی‌دهد. در نتیجه غذا را سالم نگه می‌دارد. ظرف‌ها با این‌گونه درب را می‌توانید به‌صورت تکی و یا به‌صورت ست و در سایزهای مختلف تهیه کنید. فقط موقع خرید این ظروف حواستان باشد که جنس پلاستیک به‌کاررفته در درب از جنس پلاستیک آب‌شده نباشد و حتماً ماده BPA داشته باشد. زیرا همچنین جنسی برای سلامتی مضر و سرطان‌زا است. اگر در آشپزخانه خود برای این‌گونه ظروف جا ندارید می‌توانید آن‌ها را در داخل هم جا دهید.

ظروف مناسب نگهداری غذا با درب سوپاپ‌دار

در بعضی از مواقع بازکردن درب‌های ظروف پلاستیکی مشکل است، ازاین‌رو از درب‌های سوپاپ‌دار برای حل‌کردن این مشکل استفاده می‌شود. خاصیت این درب‌ها در این است که هوا را به داخل ظرف عبور می‌دهد تا کار باز کردن درب آسان شود؛ البته به‌منظور جلوگیری از ورود هوا به داخل ظرف و فاسد کردن غذا، یک‌لایه محافظ در زیر این درب‌ها قرار دارد. علاوه بر داشتن این ویژگی از غذای شما هم به‌خوبی مراقبت می‌کنند و طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهند.

ظروف مناسب نگهداری غذا با درب قفلی

این‌گونه ظروف با شکل دایره و مستطیل وجود دارند. تعداد قفل‌های این ظروف بین دو تا شش قفل متغیر است. اما معمولاً ظرف‌های چهار قفلی بیشتر انتخاب می‌شود. در اطراف این قفل‌ها از نوار پلاستیکی استفاده می‌شود تا از ورود هوا به داخل ظرف جلوگیری کند و غذا را فاسد نکند. از این ظروف برای رفتن به گردش نیز بسیار استفاده می‌شود.

 

چرا باید از ظروف مناسب نگهداری غذا استفاده کنیم؟

هدف کلی از نگهداری غذا در فریزر این است که از فاسدشدن آن جلوگیری شود. این فساد غذایی دلایل زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به نکات زیر اشاره کرد.

 • رشد میکروب‌ها در غذای پخته شده، غذا را فاسد می‌کند. غذای داغ مناسب‌ترین منبع تغذیه میکروب‌ها و در نتیجه تکثیر آن‌ها است. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً غذا را در فریزر و یخچال نگهداری کنید.
 • ورود هوا به غذا موجب فاسدشدن غذا می‌شود. به این منظور باید از ظرف‌های مناسب نگهداری غذا با درب محکم استفاده کنید تا جلوی ورود هوا به غذا را بگیرید.
 • اگر غذاها با طعم‌ها و بوهای مختلف را بدون درب در کنار هم نگهداری کنید، بو و مزه آن‌ها عوض می‌شود و کیفیت خود را از دست می‌دهد. ازاین‌رو حتماً از ظروف درب‌دار استفاده کنید تا مزه غذای شما عوض نشود.
 • با استفاده از این ظروف به فریزر خود نظم می‌دهید. در این صورت‌ پیداکردن مواد غذایی برای شما آسان است و از اتلاف وقت شما جلوگیری می‌کند.

 

کلام نهایی

در این مقاله نکات مربوط به ظروف مناسب نگهداری غذا را برای شما بیان کردیم. سایت پلاستکو با بهترین تنوع در زمینه ظروف پلاستیکی مناسب‌ترین ظروف برای نگهداری از غذاهای شما را دارد. پیشنهاد می‌کنیم به این سایت مراجعه کنید و مطمئن باشید دست خالی برنمی‌گردید. با خرید از این سایت دیگر نگران فاسدشدن غذای خود نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *