آشنایی با چند ابزار اندازه گیری در آشپزخانه

 

آشنایی با چند ابزار اندازه‌گیری در آشپزخانه

امروزه آشپزی بر مبنای اندازه‌گیری می‌گذرد. ازاین‌رو آشنایی با ابزارهای اندازه‌گیری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که اگر شما بخواهید برطبق یک برنامه آشپزی و یا یک کتاب آشپزی، کیک، دسر و یا هر چیز دیگری بپزید، نیاز دارید که معنای هر ابزار را بدانید تا بتوانید بر طبق گفته مدرس پیش بروید. ما را تا انتها همراهی کنید تا همه چیز در مورد این ابزارها را برای شما بازگو کنیم.

 

انواع ابزارهای آشپزخانه

پخت غذا در آشپزخانه اتفاق می‌افتد. به همین دلیل ابزارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را ابزارهای اندازه‌گیری آشپزخانه می‌نامند. حتی ماهرترین آشپزها هم بدون اندازه‌گیری امکان پخت غذای بی‌عیب‌ونقص ندارند، چون اندازه چشمی امکان دارد یک‌بار شانسی درست درآید، اما قطعاً در ۹۹درصد کارساز نیست. اگر قصد یادگیری آشپزی دارید پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا ابزارهای آشپزخانه را یاد بگیرید. این ابزارها عبارت‌اند از:

 

 • پیمانه آشپزخانه

مهم‌ترین ابزار اندازه‌گیری برای پخت کیک و شیرینی و در برخی موارد حتی پخت غذا پیمانه‌ها هستند. این پیمانه‌ها در ۵ الی ۶ سایز مختلف قابل‌تهیه و استفاده هستند. از این ابزار دو جنس فلزی و پلاستیکی موجود است. بر روی بدنه یا دسته آن‌ها دو واحد اندازه‌گیری مهم مانند میلی‌لیتر و قاشق اندازه‌گیری نوشته شده است. در برخی پیمانه‌ها نیز نماد کاپ حک شده است که واحد لیوان است. برای اندازه‌گیری آرد، شکر، پودر کاکائو و… از این پیمانه‌ها استفاده می‌کنند.

نکات مهم به هنگام استفاده از پیمانه

 • هنگام استفاده از مواد مرطوب مانند خامه سطح پیمانه را با قاشق فشار دهید. از لیسک نیز می‌توانید برای این کار استفاده کنید تا مواد مرطوب را فشرده سازید.
 • اگر از پیمانه برای استفاده مواد چسبناک مثل عسل استفاده می‌کنید، بدنه پیمانه را چرب کنید تا این مواد چسبناک راحت از پیمانه خارج شود.
 • هنگام استفاده از مواد پودری مثل شکر پیمانه را در ظرف نبرید تا مواد به داخلش بریزد، بلکه با قاشق پیمانه را پر کنید.
 • قبل از ریختن مواد پودری به داخل پیمانه ابتدا مواد را حل بزنید تا هوای بین آن‌ها گرفته شود.
 • هنگام پرکردن پیمانه با موادی مثل شکر یا ماست، علاوه بر فشرده‌سازی چند بار به‌آرامی ته ظرف را به سطح صاف بزنید تا کامل فشرده شود.
 • ترازوی آشپزخانه

 

ابزار دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است، ترازوی آشپزخانه است. کار این ترازو این است تمامی مواد اولیه که برای آشپزی یا پخت‌وپز هر چیزی نیاز است را اندازه بگیرد. این ترازو در دو مدل ساده و دیجیتالی موجود است. امروزه از ترازوهای دیجیتال بیش‌تر استفاده می‌کنند؛ زیرا این ترازوها دقیق‌تر هستند و کار با آن‌ها راحت‌تر است. به‌محض قراردادن مواد بر روی آن اعداد مربوط به وزن آن مواد بر روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود. این ترازو با باتری کار می‌کند و بازه وزنی آن بین ۱ تا ۵ کیلوگرم است. برای اندازه‌گیری برحسب گرم این ترازو بسیار دقیق‌تر است و احتمال خطای آن کم‌تر است؛ در نتیجه به بهبود آشپزی شما کمک می‌کند.

 

 • قاشق اندازه‌گیری

قاشق‌های اندازه‌گیری در اندازه‌های مختلف موجود است. این قاشق‌ها نیز مانند پیمانه‌ها در دو نوع فلزی و پلاستیکی موجود هستند. در اندازه‌گیری موادی مانند آرد و شکر از پیمانه‌ها استفاده می‌شود. ولی برای اضافه‌کردن موادی مانند نمک، به کینگ پودر، پودر سیر و انواع مختلفی از طعم‌دهنده‌های غذا که مقدار کمی آن‌ها را به غذا اضافه می‌کنند، از قاشق‌های اندازه‌گیری استفاده می‌شود. این قاشق‌ها در ست‌های مختلف چهارتایی و پنج‌تایی موجود هستند. واحد اندازه‌گیری این قاشق‌ها TBS است.

 

 • قاشق قهوه

نوعی دیگر از قاشق‌های اندازه‌گیری موجود هستند که برای تهیه قهوه از آن‌ها استفاده می‌شود. این قاشق‌ها به همراه قهوه‌ساز به شما ارائه می‌گردد تا با استفاده از آن بتوانید یک قهوه خوش‌مزه و خوش‌طعم درست کنید. اندازه هر قاشق قهوه در مارک‌های مختلف قهوه‌ساز متفاوت است؛ این بدان معنی است که مقدار پودر قهوه برای تهیه یک فنجان قهوه در مارک‌های مختلف قهوه‌ساز، متفاوت است.

 

 • پارچ اندازه‌گیری

این پارچ برای اندازه‌گیری مایعات مورداستفاده می‌گیرد و کار با آن بسیار راحت است. بر روی بدنه این پارچ درجه برحسب واحد میلی‌لیتر ذکر شده و این کار را برای استفاده از این ابزار آسان می‌کند. در برخی موارد بر روی این پارچ واحدهای دیگر اندازه‌گیری مانند گرم یا کیلوگرم نیز درج می‌شود تا در صورت نیاز از آن استفاده شود.

 

 • دماسنج اندازه‌گیری

برخی مواقع لازم است که دمای یک غذا را چک کنیم. برای این کار از ابزار اندازه‌گیری غذا استفاده می‌کنیم. این ابزار دماسنج است. همان‌طور که از اسمش پیداست دما را به ما نشان می‌دهد. نحوه کار این ابزار این‌گونه است که پراب دماسنج را در داخل غذا می‌گذارید تا دمای آن را اندازه بگیرید. معمولاً برای پخت انواع مرغ از آن استفاده می‌شود تا مشخص شود مرغ کامل پخته یا نه.

 

 • حرارت‌سنج‌های فر

استفاده از فر برای طبخ غذا بسیار زیاد شده است. این ابزار کارآمد به پخت سریع‌تر غذا و کیک کمک می‌کند. یکی از ابزارهای مورداستفاده فرها و توسترها حرارت‌سنج‌هایی است که بر روی این دستگاه قرار دارد. به کمک این ابزار میزان درجه فر را تنظیم می‌کنند.

 

 • تایمرهای اندازه‌گیری

هر غذا برای پخت کامل به یک تایم نیاز دارد. این تایم را نمی‌شود دقیق با ساعت اندازه گرفت و درصد خطای ساعت بالا است. اما با استفاده از تایمرها می‌توان تایم دقیق اندازه‌شدن غذا را فهمید. فقط کافی است آن تایم را بر روی تایمر فعال کنید تا شما را در هنگام پایان تایم خبردار کند.

ضروری ‌ترین لوازم آشپزخانه

فواید استفاده از ابزار اندازه‌گیری آشپزخانه

تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که بدون هیچ‌گونه ابزاری شروع به آشپزی کرده باشید؟ نتیجه آشپزی چطور بود؟ قطعاً بدون استفاده از این ابزار کار آشپزی بسیار سخت می‌شود. هر وسیله‌ای را برای کاری ساخته‌اند و کار این ابزارها هم کمک به خوشمزه شدن غذاست. از دیگر فواید ابزار آشپزخانه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد.

 • به صرفه‌جویی در تایم کمک می‌کند

اگر از هر ابزار به‌وقت خودش استفاده کنید، تایم کمتری برای آماده‌کردن مواد اولیه می‌گذرانید؛ در نتیجه در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود.

 • خوشمزگی غذا

از دلایل طعم خوش‌مزه غذا رعایت نسبیت مواد با یکدیگر است‌. رعایت این قانون ممکن نیست مگر با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری آشپزخانه.

 • رعایت بهداشت غذایی

با استفاده از این ابزار درصد بهداشت مواد غذایی افزایش می‌یابد. زیرا تمامی این ابزار بهداشتی هستند.

 • کمک به راحت‌تر شدن آشپزی

اگر از آن دسته از افرادی هستید که آشپزی‌کردن برای شما سخت است حتماً از این ابزارها استفاده کنید؛ تا نتیجه آشپزی شما به‌صورت مطلوب در آید.

 • احتمال خطای کمتر

این ابزار از خراب‌شدن غذا جلوگیری می‌کند. زیرا احتمال بدمزه‌شدن غذا در زمان‌هایی که چشمی مواد اولیه را آماده می‌کنید، وجود دارد.

 • به‌سلامتی شما کمک می‌کند.

نتیجه استفاده از این ابزار تهیه غذای سالم است. درنتیجه این اتفاق می‌توانید سلامت خود و خانواده خود را رقم بزنید.

 

ابزارهای اندازه‌گیری آشپزخانه را از کجا تهیه کنیم؟

اگر قصد خرید ابزارهای آشپزخانه را دارید می‌توانید به تمام فروشگاه‌های فروش لوازم خانه و قنادی مراجعه کنید. علاوه‌برآن فروشگاه‌های لوازم پلاستیکی خانه نیز این ابزارها را می‌فروشند. می‌توانید تهیه کنید و از آشپزی خود لذت ببرید.

 

هنگام تهیه ابزارهای اندازه‌گیری آشپزخانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بهترین کیفیت این ابزار را تهیه کنید تا علاوه بر دوام بالا برای سلامتی شما نیز مشکلی پیش نیاید. چون جنس‌های بی‌کیفیت معمولاً با برخی مواد مانند شیر یا تخم‌مرغ واکنش نشان می‌دهد. دومین نکته بحث قیمت است. اگر به دنبال خرید با قیمت مناسب هستید، قبل از خرید قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید.

 

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ابزارهای اندازه‌گیری آشپزخانه پرداختیم. اگر قصد خرید این ابزار از جنس پلاستیکی را دارید به سایت پلاستکو مراجعه کنید و با بهترین قیمت این ابزارها را تهیه کنید و از آشپزی خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *