روش‌ های نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه

 

روش‌ های نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه

از آشپزخانه به عنوان قلب هر خانه یاد می‌شود. دلیل این نام گذاری این است که هر چیزی که به غذای انسان مربوط می‌شود در آشپزخانه وجود دارد و غذاها عامل سلامتی انسان هستند. ازاین ‌رو نگهداری از آن‌ها بسیار مهم است. هر ماده غذایی برای سالم ماندن به یک‌سری از شرایط نیاز دارد تا دوام آن بیشتر شود. در این مقاله قصد بیان روش‌های مختلف نگهداری از موادغذایی را داریم.

انواع مواد غذایی

به‌طورکلی مواد غذایی شامل دو گروه خشک و تر می‌شود. نحوه نگهداری از مواد غذایی هر کدام از این گروه‌ها متفاوت است. به‌طور مثال حبوبات از گروه مواد غذایی خشک است و باید در محیط خشک نگهداری شود. یا میوه‌ها شامل مواد غذایی تر می‌شود به همین دلیل باید در یخچال و مکان مرطوب و خنک نگهداری شود. در ادامه شرایط نگهداری هر کدام از مواد غذایی موجود را به اختصار شرح می‌دهیم.

 • روش نگهداری از نان

اولین ماده غذایی که بسیار کاربردی است و به‌طور روزانه مصرف می‌شود نان است. به‌علت جوش شیرین موجود در نان، سرعت رشد و تکثیر کپک در نان زیاد است. برای سالم ماندن نان و سفت نشدن آن که در اصطلاح به آن بیات شدن نان می‌گویند؛ باید به سرد کردن نان توجه نمود.

به محض خروج نان از تنور از قراردادن آن درداخل پلاستیک یا جا نانی‌ خودداری کنید. اجازه دهید تا دمای نان با دمای محیط یکسان شود سپس به جابه‌جایی نان اقدام کنید. اگر قصد استفاده نان را برای چند روز دارید، آن را به تکه‌های کوچک تبدیل کنید و در فریزر بگذارید.

 • روش نگهداری از برنج

دومین ماده باارزش در میان موادغذایی برنج است. برنج در رده گروهی موادغذایی خشک قرار دارد. اگر عادت دارید که برای چند ماه آینده خود از پیش برنج تهیه کنید حواستان به شپشک، حشره و کپک برنج باشد. یک جای برنج مخصوص تهیه کنید. این جای برنج معمولا 10 کیلویی است و در کابینت قابل قرارگیری است. به اندازه این جا، برنج خود را خالی کنید و در کابینت  که مکانی خشک است، قرار دهید. بقیه را هم می‌توانید در انبار نگهداری کنید. فقط حواستان باشد که برنج را بر‌روی سکو قرار دهید تا از رطوبت زمین به دور باشد. برای جلوگیری از شپشک زدن برنج می‌توانید یک حبه سیرخشک‌شده در داخل آن قرار دهید.

 • روش نگهداری از مرغ و گوشت

مرغ و گوشت از جمله موادی هستند که به سرعت فاسد می‌شوند. برای جلوگیری از فاسد‌شدن، آن‌‌ها را به اندازه مصرف روزانه خود بسته‌بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید تا منجمد شود. می‌توانید یک ‌ساعت قبل از آغاز پخت‌وپز مرغ و گوشت را از یخچال در آورید تا یخ آن آب شود و در زمان پخت به مشکل بر نخورید.

 • روش نگهداری از حبوبات و غلات

حبوبات و غلات طبع خشکی دارند. برای نگهداری این مواد غذایی آن‌ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. مناسب‌ترین روش این است که حبوبات و غلات را در داخل بانکه‌های فلزی بریزید و در داخل کابینت قرار دهید. فضای تاریک و خنک کابینت مناسب‎ترین مکان برای آن‌ها است. علاوه‌برآن می‌توانید این مواد را در یخچال نگهداری کنید.

 • روش نگهداری از میوه و سبزی‌های تازه

میوه‌ها و سبزیجات تازه از جمله مواد غذایی تر هستند. این مواد را اگر در داخل پلاستیک نگهداری کنید، به زودی پلاسیده می‌شود و دیگر قابل استفاده نیستند. از این مواد باید در داخل یخچال نگهداری کنید. همچنین قبل از مصرف خود این مواد را نشویید. از نظم‌دهنده‌های یخچال می‌توانید برای نگهداری این مواد استفاده کنید.

 • روش نگهداری از لبنیات

از جمله مواد لبنی مورد مصرف در خانه می‌توان به ماست و شیر اشاره کرد. لبنیات امکان خراب شدن سریع را دارند پس در نگهداری از آن‌ها باید دقت کنید. این مواد را پس از باز کردن در ظروف سفالی بریزید و در یخچال نگهداری کنید. ظروف سفالی از آب پس دادن لبنیات جلوگیری می‌کنند. ماست و شیر را به هیچ‌وجه در ظروف استیل خالی نکنید چون خاصیت اسیدی ماست و شیر سبب این می‌شود که با ظروف سفالی واکنش نشان دهد. دیگر لبنیات مورد استفاده در مواد غذایی پنیر است. پنیرها را بعد از باز کردن در داخل ظروف پلاستیکی بریزید و آب موجود در پنیر را به آن اضافه کنید تا از خراب‌شدن آن جلوگیری کند.

 • روش نگهداری از ترشیجات

از خوشمزه‌ترین مواد غذایی که بیش‌تر محبوب خانم‌ها است می‌توان به ترشی‌ها اشاره کرد. اگر از ترشی‌ها به خوبی نگهداری نشود قابلیت کپک‌زدن دارد. بهترین گزینه نگهداری ترشی شیشه‌ها هستند. حواستان باشد که هوا ممکن است سبب خراب‌شدن ترشی شود؛ پس درب این ظروف را محکم ببندید. ظروف پلاستیکی نیز برای نگهداری ترشیجات مناسب است. اما برای نگهداری این مواد از ظروف فلزی استفاده نکنید. سرکه موجود در ترشی با فلزات ترکیب می‌شود و برای سلامتی خطرناک است.

 • روش نگهداری از تخم‌مرغ شکسته

اگر عادت به این دارید که تخم‌مرغ‌ها را بشکنید و به‌صورت شکسته در یخچال نگهداری کنید، حواستان باشد که از ظروف پلاستیکی برای این کار استفاده نکنید. از ظروف درب‌دار برای نگهداری تخم مرغ استفاده کنید تا بوی موادی مانند پیاز به آن جذب نشود.

 • روش نگهداری از ادویه‌جات

ادویه‌جات از دسته موادغذایی برای طعم‌دار کردن غذا هستند که طبع خشک دارند. به همین دلیل معمولا آن‌ها را در کنار اجاق‌گاز و برروی کابینت قرار می‌دهند. به این منظور می‌توانید از سرویس یک دست که شامل شش عدد ظرف مخصوص حبوبات است، استفاده کنید. این ظرف‌ها از جنس پلاستیکی و چینی موجود است. شما می‌توانید بنابه سلیقه خود هر مدلی را که دوست دارید انتخاب کنید.

 • روش نگهداری از رشته‌های خوراکی

رشته‌های خوراکی مانند ماکارونی، رشته آش، لازانیا و … برای نگهداری نیاز به جای خشک و خنک دارند. این مواد را در داخل نظم‌دهنده‌های پلاستیکی بریزید و در داخل کابینت قرار دهید.

 • روش نگهداری از رب

ربی که از بازار تهیه می‌کنید به علت مواد نگهدارنده‌ای که دارد، در دمای پایین قابلیت کپک زدن دارد. رب را در داخل ظرف درب‌دار بریزید و در داخل یخچال از آن نگهداری کنید. حواستان باشد برای مصرف آن از قاشق تمیز استفاده کنید.

 • روش نگهداری از روغن

روغن‌ها یکی از مهم‌ترین مواد پخت غذا هستند. این ماده باارزش باید دور از نور آفتاب قرار بگیرد. از ظرف مناسب روغن استفاده کنید و این ظرف را برای پخت غذا دم‌دست قرار دهید. مابقی روغن موجود در بطری را نیز می‌توانید در کابینت نگهدارید و برای مصارف بعدی استفاده کنید.

 • روش نگهداری از آبمیوه‌ها

اگر برای مصرف خود از آبمیوه‌های صنعتی استفاده می‌کنید باید بدانید که این آبمیوه‌ها تا قبل از بازشدن درب بطری قابلیت سالم ماندن در دمای سرد و خنک را دارند. اما به محض باز کردن درب آن و مصرف برای اولین بار باید آن‌ ها را در یخچال بگذارید. آبمیوه‌های طبیعی نیز پس از تهیه‌شدن باید زود مصرف شوند و در همان مدت کم هم حتما باید در یخچال نگهداری شوند.

برای نگهداری غذا کدام ظروف مناسب‌‌تر است؟

برای نگهداری مواد غذایی از چه ظرف‌هایی استفاده کنیم؟

برای نگهداری مواد غذایی در یخچال و کابینت بهترین گزینه ظروف پلاستیکی است. این ظروف به علت خاصیت زیادی که دارد به گزینه اول انتخابی مامان‌ها تبدیل شده اند. وزن کم، شست‌وشوی سریع ، تنوع زیاد، سایزهای مختلف و قابلیت جابجایی مناسب می‌تواند این ظرف را به گزینه مناسب نگهداری مواد غذایی تبدیل کند. علاوه بر آن با استفاده از این ظروف به کابینت، یخچال و فریزر خود نظم بالایی می‌دهید. همچنین می‌توانید در هر رنگی که دوست دارید این ظروف را تهیه و استفاده کنید.

کلام پایانی

در این مقاله بهترین روش نگهداری انواع مواد غذایی را به اختصار برای شما شرح دادیم. برای تهیه‌ی ظروف مناسب نگهداری مواد غذایی می‌توانید به سایت پلاستکو مراجعه کنید و بهترین اجناس را با بالاترین کیفیت از این سایت تهیه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
1
چطور میتوانم کمکتان کنم؟
پشتیبانی پلاستکو
سلام
به فروشگاه پلاستکو خوش آمدید.
چطور میتوانم کمک کنم؟